سفیر سعودی در آمریکا: برای آغاز عملیات نظامی در یمن با متحدان خود هماهنگی کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عادل الجبیر نماینده پادشاهی سعودی در ایالات متحده آمریکا، روز پنجشنبه ۲۶-۳-۲۰۱۵ اعلام کرد، حملات هوایی این کشور موسوم به "توفان قاطع" با هماهنگی متحدان سعودی صورت گرفته است.

الجبیر گفت: «این عملیات پس از هماهنگی با ایالات متحده آمریکا، که در این عملیات شرکت نخواهد کرد، صورت می‌گیرد."

وی افزود: «این عملیات نظامی که برای دفاع از مشروعیت دولت یمن آغاز شده است گسترده خواهد بود و بیش از یک شهر و یک منطقه را در یمن شامل می‌شود».

سفیر سعودی در آمریکا اظهار داشت: «۱۰ کشور از جمله کشورهای عربی خلیج به جز عمان در این عملیات نظامی شرکت می‌کنند».

الجبیر افزود: «ریاض برای حمایت و پشتیبانی از «دولت مشروع» یمن دست به مداخله نظامی در این کشور زده و این عملیات در چارچوب منشور سازمان ملل و اتحادیه عرب صورت می‌گیرد».

الجبیر اظهار داشت: «برغم همه تلاش‌های دیپلماتیک کشورهای شورای همکاری خلیج عربی و نماینده ویژه سازمان ملل متحده برای یافتن راه حلی جهت انتقال مسالمت آمیز قدرت در یمن، حوثی‌ها همچنان به توسعه طلبی و حملات به مناطق مختلف یمن ادامه دادند. تا جایی که صنعا پایتخت این کشور را فتح کرده و رئیس جمهوری قانونی و کابینه دولت وی را محاصره و تحت اقامت اجباری قرار دادند».

همزمان جمهوری عربی مصر اعلام کرد، از عملیات نظامی سعودی در یمن حمایت «سیاسی و نظامی» می‌کند. تلویزیون رسمی این کشور به نقل از وزارت خارجه مصر گزارش داده که قاهره در حال رایزنی با ریاض است تا در هماهنگی با اعضای شورای همکاری خلیج، در عملیات نظامی مشارکت کند.

در همین حال فرماندهی مرکزی «توفان قاطع» هشدار داد که کلیه بنادر یمن و آسمان این کشور تحت کنترل جنگنده‌های این کشور قرار گرفته و به همه کشتی‌های تجاری و غیر تجاری هشدار داد که از نزدیک شدن به بنادر یمن خودداری کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید