ایران حمله نظامی پادشاهی سعودی به حوثی‌ها را محکوم کرد

تحلیلگر سعودی: کشورهای عربی دیگر برای سخنان ایران اهمیتی قائل نیستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جمهوری اسلامی ایران حامی اصلی شبه نظامیان حوثی روز پنجشنبه ۲۶-۳- ۲۰۱۵ عملیات نظامی سعودی را محکوم کرده و این اقدام را «گامی خطرناک و مغایر با مسئولیت‌های بین‌المللی در احترام به حاکمیت ملی کشور‌ها» توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ضمکن محکوم کردن حمله نظامی سعودی گفت: «توسل به اقدامات نظامی علیه یمن که درگیر بحران داخلی و مقابله با «تروریسم» می‌باشد، موجب پیچیده‌تر شدن اوضاع و گسترش دامنه بحران و از دست رفتن فرصت‌ها برای حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات داخلی یمن خواهد شد».

در واکنش به محکومیت سعودی از سوی ایران، فیصل عباس نویسنده و تحلیلگر سعودی، گفت:« این هم یکی از تناقض گویی فاحش ایران در سیاست های منطقه ای است، مقامات نظامی و سیاسی ایران در ماه های گذشته از اقدامات حوثی‌ها برای تسلط بر یمن بسیار خرسند و خوشحال بوده و آن را نوعی پیروزی برای تهران در توسعه نفوذش در منطقه و کنترل راه دریایی باب المندب تلقی کردند و طبیعی است که الان مزاج آنها تلخ و از عملیات منع توسعه طلبی حوثی های افسار گسیخته کودتاچی ناراحت باشند».

این نویسنده سعودی افزود:«ایران تنها کشوری بود که طی ماه های گذشته برخلاف اغلب کشورهای جهان و منطقه و بدون در نظر گرفتن مسئولیت های بین المللی و منطقه ای و با پشت کردن به قطعنامه های شورای امنیت که از ریاست جمهوری قانونی عبدربه منصور اعلام حمایت کرد، با حوثی ها رابطه نظامی و سیاسی برقرار کرد. حال با چه رویی می گویند عملیات مغایر قوانین بین المللی است.عملیات نظامی سعودی برای دفاع از مشروعیتی که شورای امنیت و سازمان ملل و کشورهای منطقه به آن اعتراف کرده اند صورت گرفته است. البته این بیانه های ایرانی فقط مصرف داخلی برای آن کشور دارند و کشورهای عربی دیگر برای اظهارات یا بیانات مسئولان ایرانی هیچ اهمیتی قائل نیستند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size