هادی خواستار مداخله نظامی شورای امنیت علیه حوثی‌ها شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن، روز چهارشنبه ۲۵-۳-۲۰۱۵ طی نامه‌ای از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست تا برای جلوگیری از تجاوز حوثی‌ها مجوز اقدام نظامی علیه این گروه را صادر کند.

وی از شورای امنیت خواست تا قطعنامه‌ای تحت «فصل هفت» سازمان ملل صادر کند تا به کشورهایی که مایل هستند از عدن دفاع کنند، اجازه دهد علیه حوثی‌ها دست به اقدام نظامی بزنند.

هادی در نامه خود به فرانسوا دیلا‌تر رئیس شورای امنیت، گزارش مفصلی از بحرانی‌تر شدن اوضاع و سوق دادن یمن به بی‌ثباتی در پی کودتای حوثی‌ها ارائه داده است.

رئیس جمهور قانونی یمن، همچنین از افزایش نفوذ القاعده، شدت گرفتن خشونت‌ها، بی‌ثباتی و فروپاشی کشور که در اثر حمله حوثی‌ها بوجود آمده به شدت ابراز نگرانی کرده است.

منصور هادی در این نامه از به سرقت رفتن چندین موشک از انبار‌های اسلحه از سوی گروه های تروریستی از جمله حوثی‌ها سخن گفته است.

رئیس جمهوری یمن، با اشاره به اصل «دفاع مشروع» مندرج در منشور سازمان ملل متحد، از شورای امنیت خواست، برای جلوگیری از ادامه تجاوز حوثی، از «فصل هفتم» شورای امنیت، که اقدامات نظامی را مجاز می‌داند، استفاده کند تا بدین وسیله راه را برای کشورهایی که مایل به ارائه پشتیبانی فوری به دولت مشروع یمن باشند باز کند و مانع ادامه تجاوز شبه نظامیان حوثی شوند.

هادی در نامه خود گفته است که در زمینه مداخله نظامی کشورهای خلیج در یمن با سران این کشور‌ها گفت‌و‌گو کرده است.

روز سه شنبه وزیر خارجه یمن نیز خواستار مداخله نظامی کشورهای عربی خلیج در یمن شد.

به گزارش العربیه، ریاض یاسین، وزیر خارجه دولت قانونی یمن خواهان مداخله نیروهای «سپر جزیره» در یمن شده تا مانع از پیشروی‌های کودتاچیان حوثی به عدن شوند.

ریاض یاسین گفت: «از شورای همکاری خلیج و سازمان ملل و همچنین جامعه بین‌الملل خواسته شده است تا منطقه پرواز ممنوع در یمن اعمال شود».

وزیر خارجه یمن تاکید کرد: «باید از بکارگیری هواپیماهای نظامی در فرودگاه‌هایی که حوثی‌ها کنترل آن را در اختیار دارد ممانعت به عمل آید. وی همچنین اظهار داشت که عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری قانونی و مشروع یمن، نماینده این کشور در نشست سران عربی در شهر شرم الشیخ در روزهای ۲۸ و ۲۹ مارس جاری خواهد بود».

در همین حال شاهزاده سعود فیصل، وزیر خارجه پادشاهی سعودی، در سخنانی در کنفرانس خبری مشترک با فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلیس در ریاض تاکید کرد که راه حل در یمن با عقب‌نشینی حوثی‌ها از نهادهای کشور آغاز می‌شود.

وی: «کشورهای شورای همکاری مخالف اقدامات رهبران حوثی‌ها هستند و از دولت مشروع وقانونی به ریاست عبد ربه منصور هادی حمایت می‌کنند».

الفصیل در پایان هشدار داد که اگر مسئله یمن از راه مسالمت آمیز حل نشود، کشورهای منطقه اقدامات لازم را اتخاذ خواهند کرد.

هم‌زمان فیلیپ هاموند از جامعه بین‌الملل خواست تا نسبت به رخدادهای یمن بی‌تفاوت نباشند. وی با بیان اینکه بریتانیا آماده حمایت از عبد ربه منصور هادی است، گفت: «مذاکراتی در این خصوص با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در جریان است».

بحران یمن با حمله حوثی ها به صنعا و به گروگان گرفتن تعدادی از وزرای عبدربه منصور هادی آغاز شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید