نخست وزیر سابق لبنان: حزب الله بارها برای ترور حریری تلاش کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

فواد سینیوره، نخست وزیر سابق لبنان، روز سه شنبه، ۲۴-۳-۲۰۱۵ فاش کرد، رفیق حریری چندین بار از کشف توطئه حزب الله لبنان برای ترور او، با وی سخن گفته بود.

اظهارات جدید فواد سنیوره، در جریان شهادت وی در دادگاه بین المللی ویژه ترور رفیق حریری، نخست وزیر اسبق لبنان، که حزب الله لبنان و رژیم اسد متهمان اصلی آن ترور هستند، بیان شده است.

گریم کامرون، رئیس دادگاه ویژه ترور رفیق حریری، فواد سنیوره را به عنوان «دوست امانتدار» اسرار نخست وزیر مقتول لبنان معرفی کرد.

سنیوره در شهادت خود در دادگاه که روزنامه «الحیات» لندن گزارش مفصلی از آن را روز چهارشنبه منتشر کرد، با اشاره به روابط رفیق الحریری با بیل کلینتون رئیس جمهوری وقت آمریکا، گفت: «رابطه حریری با کلینتون، هنگامی که رییس جمهور آمریکا بود، و پس از دو ملاقات که میان آن‌ها صورت گرفته بود، بسیار دوستانه شد، و آن‌ها در تاریخ ۱۳ دسامبر ۲۰۰۴ بار دیگر با هم ملاقات کردند.

کامرون رئیس دادگاه، در باره سفرهای حریری در تاریخ ۱۵ و ۱۶ دسامبر به بحرین که پس از پایان کنفرانسی در دبی صورت گرفته بود، از سینیوره سوال کرد، سنیوره در پاسخ گفت: «من در بحرین همراه او بودم، اما دقیقا نمی‌دانم که در‌‌ همان تاریخی که شما ذکر کرده‌اید بوده یا در وقت دیگری».

سینیوره افزود: «حریری هنگام سفر یک تیم تلویزیونی و تعدادی از روزنامه نگاران را به همراه خود می‌برد تلویزیون «المستقبل» و روزنامه «المستقبل»، از عمده‌ترین آن‌ها بودند، دیگر مطبوعات لبنانی نیز اطلاعات و اخبار مربوط به سفر‌های حریری را از این دو منبع عمده دریافت می‌کردند».

ميشلن بردی، قاضی دوم دادگاه از سنیوره پرسید: «حریری هنگامی که در یک دیدار رسمی به کشورهای عربی سفر می‌کرد معمولا هیئتی از شخصیت‌های سیاسی و رسانه‌ای همراه خود می‌برد اما برای دیدار از سوریه به تنهایی می‌رفت، آیا به نظر شما تنها رفتن او به درخواست رژیم سوریه بود؟».

سنیوره گفت: «اگر دیدار‌هایش از سوریه رسمی بود، تعدادی از شخصیت‌های لبنانی را به همراه خود می‌برد، برای مثال من چندین بار در سفر‌هایش به سوریه او را همراهی کردم. اما اگر دیدار‌ها رسمی نبود معمولا خودش به تنهایی می‌رفت».

قاضی داداگاه از سنیوره در باره ملاقاتی که حریری در سالهای ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ با بشار اسد داشت، پرسید: «آیا در این ملاقات‌ها تیم رسانه‌ای او را همراه می‌کرد؟، سنوره پاسخ داد من در آن ملاقات‌ها با او نبودم اما فکر نمی کنم رسانه‌ای او را همراهی می‌کرد».

قاضی دادگاه از سنیوره پرسید: «آیا به نظر شما ملاقات‌های خارجی حریری با مقامات بین المللی و سران کشورهای عربی و دستاورده‌های سیاسی‌اش دشمنان او را خشمگین می‌کرد؟ سینیوره گفت: «بدون شک سفرهای خارجی و دستاوردهای حریری که با پوشش گسترده رسانه‌ای صورت می‌گرفت دشمنانش را سخت آزار می‌داد. به همین دلیل هر بار که در بستن قرار دادی اقتصادی یا سیاسی در خارج موفق می‌شد می‌گفت: «خدا به ما رحم کند که داریم به بیروت بر می‌گردیم، نگاه کن الان دستگاه امنیتی سوریه و لبنان چه عکس العمل‌هایی خواهند داد. آن‌ها سعی خواهند کرد به هر بهایی دستاوردهای لبنان را با شکست مواجه کنند».

سنیوره افزود: «دستگاه‌های امنیتی همیشه از تلاش‌ها و فعالیت‌های حریری پرس و جو می‌کردند... مثلا حریری در ملاقاتش چه گفت؟ وهمیشه تهمت زدن برایشان آسان بود. متهم کردن شخصیت‌های سیاسی که با سیاست سوریه موافق نبودند به خیانت بزرگ و توطئه از ویژه گی‌های آن‌ها بود».

قاضی از سنیوره پرسید آیا شما در طول دوره‌ای که با حریری متحد و امانتدار اسرار وی بودید، بخصوص هنگامی که شما با حریری از منطقه «قریطم» باز می‌گشتید، هیچ اشاره‌ای از نگرانی وی از احتمال ترور وی به دست حزب الله لبنان شنیده‌ای؟ سنیوره در پاسخ گفت: «آری چندین بار از کشف توطئه‌های حزب الله برای قتل وی به من اطلاع داده بود. از جمله یک بار باهم در خودرو نشسته بودیم و حریری رو به من کرد و گفت: «فواد می‌دانی که چندین بار حزب الله برای قتل من توطئه کرده است، همه آن‌ها را کشف کردیم».

سنیوره افزود: «سخن حریری برایم شگفت انگیز بود، به طوریکه برای چند دقیقه‌ای سکوت مطلق بر ما دوتا حاکم شد. این سخن حریری تقریبا در نیمه دوم سال ۲۰۰۳ یا اوائل سال ۲۰۰۴ بود».

سنیوره افزود: «وقتی به حریری گفته می‌شد توطئه‌هایی برای ترور شما در حال شکل گیری است جواب می‌داد: «جرات نمی‌کنند این کار را بکنند، ترور من کار آسانی نیست».

سینیوره گفت: «من از حریری شنیده‌ام که چندین بار با حسن نصرالله ملاقات کرده است. دقیقا تاریخ را نمی‌دانم و در باره این ملاقات‌ها هم چیزی به مکن نگفت فقط می‌گفت: «ملاقات کوتاه بود و مفید و در آینده این جلسات را باید دنبال کنیم».

سنیوره افزود بیشتر این ملاقات‌ها به دلایل امنیتی سری بود.

قاضی از سنیوره پرسید آیا آمریکایی‌ها از ملاقات‌های مخفیانه حریری با حزب الله لبنان آگاه بودند؟ سنیوره پاسخ داد هیچ چیز در لبنان از آمریکایی‌ها پنهان نمی‌ماند.

قاضی از سنیوره در باره ملاقات‌های سری حریری با حزب الله لبنان و آیا این ملاقات‌ها همپیمانان سعودی‌اش را ناراضی می‌کردند یا نه پرسید، سنیوره در پاسخ گفت: «فکر نمی‌کنم که سعودی‌ها از او ناراضی می‌شدند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید