بنیامین نتانیاهو از عرب‌های اسرائیل عذرخواهی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز دوشنبه از شهروندان عرب اسرائیلی به خاطر حرف‌هایی که هفته گذشته و در زمان انتخابات پارلمانی در این کشور بیان کرده و آن‌ها را آزرده بود، عذرخواهی کرد.

منتقدان نتانیاهو بیانات وی را نژادپرستانه خوانده بودند.

در کلیپ ویدیویی که روی صفحه فیسبوک نتانیاهو پخش شد، وی خطاب به نمایندگان عرب مجلس اسرائیل می‌گوید: «می‌دانم سخنانی را که چند روز پیش بیان کردم، جمعیت عرب اسرائیل را آزرده خاطر کرده است. من منظور آزردن آن‌ها نبود و از این بابت اظهار پشیمانی می‌کنم».

به گزارش آسوشیتدپرس، نتانیاهو که حزبش مجددا در انتخابات پارلمانی اسرائیل پیروز شده است، روز دوشنبه با جامعه‌ عربِ اسرائیل در مقر نخست‌وزیری در شهر بیت‌المقدس دیدار و از آن‌ها عذرخواهی کرد.

وی در دیدار با گروهی ازعرب‌های اسرائیل تاکید کرد: «من خود را نخست وزیر تک تک شهروندان اسرائیل بدون در نظر داشتن رنگ پوست، جنس، مذهب و‌نژاد می‌دانم».

ایمان عوده، رئیس حزب ائتلافی عرب‌های اسرائیل نیز در جواب گفته است که عذرخواهی آقای نتانیاهو پذیرفته نیست.

عوده گفت: «ما عذرخواهی او را نمی‌پذیریم. این رد عذر خواهی نتانیاهو تصمیمی جمعی است... من می‌خواهم عذرخواهی وی را در عمل ببینم نه در سخن... آیا وی مساوات را در جامعه تشویق وبه جلو خواهد برد؟».

نتانیاهو در روز انتخابات و تنها ساعاتی پیش از بسته شدن صندوق‌های رای گفته بود که شهروندان عرب این کشور «گله‌ای» رای می‌دهند.

شهروندان عرب، بیست درصد کل جمعیت ۸ میلیونی اسرائیل را تشکیل می‌دهند.

این ۲۰ درصد جمعیت بازماندگان عرب‌هایی هستند که پس از جنگ استقلال ۱۹۴۸ اسرائیل در این کشور باقی مانده‌اند این در حالی است که صد‌ها هزار تن دیگر از عرب‌های فلسطین مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شدند که هنوز در اردوگاه‌های پناهندگان در غزه، سوریه، اردن، لبنان و سراسر جهان پراکنده هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید