بن عمر: سعودی و شورای خلیج نقشی تاریخی در یمن ایفا کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جمال بن عمر، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن، روز یکشنبه ۲۲ مارس، در نشست ویژه شورای امنیت گفت که مذاکره تنها راه جلوگیری از جنگ داخلی در یمن است. او از تلاشهای پادشاهی سعودی و شورای همکاری خلیج و ایفای نقش تاریخی آن‌ها در این کشور، قدردانی کرد.

بن عمر با اشاره به حوادث هفته اخیر یمن گفت که این حوادث یمن را به سوی جنگ داخلی می‌کشاند. او گفت که شورشیان حوثی، با وجود هشدارهای شورای امنیت به تصرف موسسات دولتی در این کشور ادامه می‌دهند.

او نسبت به موارد اعمال خشونت و آدم ربایی، بازداشتهای خودسرانه و حمله به تظاهرکنندگان از سوی حوثی‌ها ابراز نگرانی کرد و گفت که نیروهای حوثی به کمک ارتش این کشور در حال پیشروی به سوی جنوب و شهر عدن هستند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد اقدامات یکجانبه حوثی‌ها در یمن را محکوم، و یکبار دیگر پشتیبانی خود را از عبد ربه منصور الهادی، رئیس جمهوری قانونی یمن اعلام کرد. در بیانیه شورای امنیت، ۱۵ کشور عضو این شورا، تصمیم خود را برای تحریم حوثی‌ها اعلام کردند.

در این بیانیه بر «تمامیت ارضی کشور یمن» تاکید شده و از «عبدربه المنصور هادی، به عنوان رئیس جمهوری قانونی یمن» پشتیبانی شده است.

در این بیانیه همچنین انفجار بمب در مسجدی در صنعا، که مسئولیت آنرا گروه تروریستی داعش برعهده گرفته، محکوم شده است. از طرف دیگر حمله به کاخ ریاست جمهوری و فرودگاه عدن نیز محکوم شده، و شورای امنیت از آشفتگی‌های یمن و امکان استفاده گروه تروریستی القاعده از این اوضاع ابراز نگرانی کرده است.

خالد الیمانی، نماینده یمن در سازمان ملل متحد، در نشست شورای امنیت در روز یکشنبه در نیویورک، خواستار جلوگیری از جاه طلبی‌های ایران در یمن، و اعمال قطعنامه‌های بین المللی برای عقب نشینی حوثی‌ها شد.

الیمانی در سخنان خود از شورای همکاری خلیج و به ویژه پادشاهی سعودی برای پشتیبانی از یمن قدردانی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید