الفیصل: نمی‌توان به ایران توافقی را هدیه کرد که مستحقش نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده سعود الفیصل وزیر امور خارجه پادشاهی سعودی، در کنفرانس خبری دوشنبه ۲۳ مارس، درباره جزئیات دیدار خود با فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه سعودی که در ریاض برگزار شد، صحبت کرد.

در این کنفرانس مشترک خبری میان دو وزیر امور خارجه، شاهزاده سعود الفیصل گفت که جلسه اول درباره اوضاع منطقه و در مقدمه آن‌ها بحران‌های یمن، سوریه و پرونده اتمی ایران صحبت شد. او خاطرنشان کرد که اوضاع خطرناک منطقه نیازمند هماهنگی مواضع است.

وزیر امور خارجه سعودی گفت که ایران سیاست‌های خصمانه در پیش گرفته و در امور داخلی کشورهای منطقه مداخله می‌کند. او گفت که دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، امنیت منطقه و جهان را در معرض تهدید قرار می‌دهد. او گفت: «نمی‌توان به ایران توافقی هدیه کرد که مستحق آن نیست.»

شاهزاده سعود الفیصل تاکید کرد که راه حل بحران در یمن جز با مخالفت با کودتا ممکن نیست. او خاطرنشان کرد که امنیت یمن و امنیت شورای همکاری خلیج، مجموعه غیر قابل تجزیه است. او گفت: «باید به شکلی فوری با برگزاری نشست گفت‌وگو در ریاض موافقت شود.» او افزود: «کودتای حوثی امنیت و ثبات را در یمن، منطقه و جهان تهدید می‌کند.»

الفیصل تاکید کرد: «اگر کودتای حوثی به شکل مسالمت آمیز پایان نپذیرد، اقدام‌هایی لازم برای حمایت از منطقه انجام خواهیم داد.»

در خصوص سوریه الفیصل تاکید کرد: «هیچ نقشی برای اسد و کسانی که دستشان به خون آلوده است، نمی‌توان در مرحله انتقالی مد نظر قرار داد. ما به راه حل مسالمت آمیز برای بحران سوریه از راه تشکیل شورای حاکمیت انتقالی پایبندیم.»
از سویی آقای هاموند گفت: «اسد نمی‌تواند نقشی در آینده سوریه داشته باشد. ما از حمایت دائم از اپوزیسیون میانه روی سوریه پشتیبانی می‌کنیم.»
او بر ضرورت «تلاش برای رسیدن نیرو و کمک مالی به داعش» تاکید کرد و گفت: «فعالیت نظامی برای شکست این گروه کافی نیست.»
هاموند از نگرانی کشورش از اوضاع یمن سخن گفت و تاکید کرد که لندن از مشروعیت عبد ربه منصور الهادی رئیس جمهوری یمن حمایت می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید