سعودی: بازگشت به نفت ۱۰۰ تا ۱۲۰ دلار بعید است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد الماضی، نماینده پادشاهی سعودی در سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، روز یکشنبه ۲۲ مارس گفت که به اعتقاد او بازگشت به قیمت ۱۰۰ تا ۱۲۰ دلار برای هر بشکه نفت بعید است.

ماضی در کنفرانس انرژی در ریاض گفت: «بعید می‌دانم که قیمت نفت باردیگر به ۱۲۰ دلار برای هربشکه برسد... همه کشور‌ها می‌خواهند درآمد بیشتری داشته باشند... ما هم درآمد بیشتر می‌خواهیم، اما ما درآمد بیشتر برای خود و نسلهای آینده می‌خواهیم.»

روز یکشنبه قیمت نفت برنت برای هر بشکه به حدود ۵۵ دلار رسید.

ماضی باردیگر تاکید کرد که پادشاهی سعودی هیچ انگیزه سیاسی در برنامه‌های نفتی خود ندارد.

او افزود: «ما در وزارت نفت اصلا به ابعاد سیاسی نمی‌پردازیم- چشم انداز ما فقط تجاری و اقتصادی است... ما قصد آسیب رساندن به کسی را نداریم، چشم انداز ما به این شرح است: تولید کنندگان با هزینه کمتر باید در اولویت تولید باشند، اما آن‌ها که هزینه تولیدشان بالا‌تر است بهتر صبر کنند تا نوبت آن‌ها شود.»

«ما بر ضد هیچکس و یا برای مثال بر ضد تولید نفت شیل آمریکا نیستیم... برعکس ما از آن استقبال می‌کنیم، زیرا باعث تعادل بازار در بلند مدت می‌شود.»

ماضی روز یکشنبه گفت که افت قیمت نفت فقط بخاطر عرضه و تقاضا بوده و هیچ سیاست غیر-اقتصادی در آن دخالت نداشته است. او گفت: «آیا اوپک قادر به کنترل قیمت است؟ پاسخ این است اوپک اگر می‌توانست قیمت را کنترل کند این کار را می‌کرد، اما به نفع اوپک نیست که قیمت را کنترل کند. منافع اوپک در برقراری تعادل در بازار است. قیمت را بازار تعیین می‌کند و بازار‌ها تابع عرضه و تقاضا هستند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید