اختلاف ارتش و شبه نظامیان شیعه عراق برسر عملیات تکریت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هادی العامری، رئیس شبه نظامیان شیعه عراق موسوم به «الحشد الشعبی»، روز یکشنبه ۲۲ مارس، از آنچه که «ترسو‌ها» در ارتش عراق نامید انتقاد کرد.

العامری از ارتش عراق، به خاطر انتظار پشتیبانی هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا، در عملیات بازپسگیری شهر تکریت از نیرو‌ها داعش انتقاد کرد. عملیات تکریت اکنون متوقف شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، انتقادهای العامری نشان از اختلافهای شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران از یکسو و ارتش عراق از سوی دیگر دارد.

عامری در کمپ اشرف در شمال عراق به خبرنگاران گفت: «بعضی ترسو‌ها در ارتش می‌گویند ما به آمریکایی‌ها احتیاج داریم، درحالیکه ما می‌گویم ما هیچ احتیاجی به آمریکایی‌ها نداریم.»

ژنرال عبدالوهاب السعدی، فرمانده ارتش عراق در استان صلاح الدین که شهر تکریت مرکز آن است، به خبرگزاری فرانسه گفت که او خواستار پشتیبانی هوایی نیروهای ائتلاف شده و بنظر او این کار لازم است.

درهمین حال وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) گفت که دولت عراق تا کنون درخواستی برای پشتیبانی هوایی از عملیات تکریت، که ۲ ماه مارس آغاز شده، نداده است.

به گفته خبرگزاری فرانسه واحدهایی از ارتش، پلیس و گروههای متعدد شبه نظامی در عملیات تکریت شرکت دارند. این واحد‌ها از تاکتیک‌ها، مهارت‌ها و اراده متفاوتی در دادن تلفات برخوردارند، و معلوم نیست که فرماندهی اصلی در این عملیات بر عهده کدام یک از این واحدهاست.

عملیات تکریت هم اکنون به دلیل کاشتن بمبهای متعدد توسط داعش در کنار خیابان‌ها و خانه‌ها در شهر تکریت زمین گیر شده است. هم اکنون شهر تکریت در محاصره نیروهای طرفدار دولت عراق قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید