مقام امنیتی مصری: از تاسیس نهادی چون «سپاه پاسداران» توسط اخوان ممانعت کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرلشکر تامر الشهاوی، مسوول سابق در سازمان اطلاعات جنگی مصر روز جمعه، ۲۰ مارس فاش کرد که افرادی از سپاه پاسداران در دوره ریاست جمهوری محمد مرسی به مصر سفر کرده تا عناصری از اخوان المسلمین را در تاسیس دستگاه های امنیتی موازی آموزش دهند.

الشهاوی در گفت و گوی اختصاصی در با العربیه.نت اظهار داشت که مرسی از دولت خواست به بهانه ترویج گردشگری و تامین منابع مالی، با ورود ۲۰۰ هزار گردشگر ایرانی موافقت کند.

این مسئول نظامی افزود که سازمان اطلاعات جنگی با درخواست مرسی به دلیل خطرناک بودن روابط با تهران و غیر طبیعی بودم نیت مقامات ایرانی، مخالفت کرد. او در این زمینه افزود:« گزارش کاملی را در این باره به مرسی تقدیم کردیم اما وی بهر اجرای درخواستش پافشاری کرد.»

الشهای گفت:« عملا هیئت گردشگری به مصر سفر کرد و از جمله آنها شماری از افراد سپاه پاسداران بودند. آنها برای بررسی اوضاع و اجرای نقشه مشترک با اخوان آن آمده بودند اما دستگاه امنیتی مصر دخالت کرد و از ورود مجدد عناصر سپاه و گردشگران ایرانی به کشور جلوگیری کرد.

این مقام امنیتی که در میان همکارانش به «عقاب دستگاه اطلاعات» معروف است، اظهار داشت که پس از انقلاب ۲۵ ژانویه تحرکات مشکوکی از کاردار سفارت ایران در مصر مشاهده شد. او گمان می کرد که زمینه گسترش نفوذ ایران در کشور فراهم شده است، اما ما در چند نوبت به او تذکر دادیم.»

وی افزود:« محمود احمدی نژاد، رئيس جمهور سابق ایران، به دعوت مرسی از مصر دیدار کرد، زمانی که به قاهره رسید، ناگهان با درخواست دیدار او از مسجد الحسین روبرو شدیم، او در آنجا علامت پیروزی از خود نشان داد و مردمی را که در آنجا حاضر بودند علیه خود تحریک کرد، برخی می خواستند به او حمله کنند، این واکنش نشان داد که مردم، نزدیکی بین اخوان و ایران را نمی پذیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید