منصور هادی وابستگان رژیم سابق را به کودتای نافرجام متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عبدربه منصور هادی رئیس جمهور قانونی یمن شامگاه پنجشنبه ۲۰-۳-۲۰۱۵ طی بیانیه‌ای حمله به کاخ خود در شهر عدن را که روز پنجشنبه روی داد، کودتایی نافرجام با حمایت رژیم اسبق این کشور توصیف کرد.

به گزارش تلویزیون العربیه، عبد ربه منصور هادی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این کوتای نظامی با حمایت رژیم سابق که یکی از عاملان براندازی، قتل و بی‌خانمانی در یمن است انجام شد».

روز پنجشنبه، یک فروند هواپیمای جنگی به کاخ ریاست جمهوری در عدن حمله کرد.

رئیس جمهوری یمن از تلاش نیروهای مسلح این کشور برای خنثی کردن کودتای مجدد حوثی‌ها تشکر وقدردانی کرد.

روز پنجشنبه ۱۹ مارس شبه نظامیان حوثی و برخی عناصر رژیم سابق یمن تلاش کردند، که فرودگاه بین المللی عدن را به تصرف خود درآورند تا از این طریق ارتباط دولت قانونی منصور هادی را با دنیای خارج قطع کنند، اما تلاش آن‌ها به وسیله کمیته‌های مردمی هوادار منصور هادی و ارتش یمن مستقر در جنوب با شکست روبرو شد.

فرودگاه بین المللی عدن روز گذشته پس از درگیری برای چند ساعت تعطیل شد اما به گفته وزیر حمل و نقل یمن پس از اینکه ارتش و کمیته‌های مردمی حوثی را عقب راندند فرودگاه عدن مجددا فعالیت خود را از سر گرفت.

دفتر ریاست جمهوری یمن در بیانیه خود حوثی‌ها و مزدورانی از رژیم سابق علی عبدالله صالح را به تلاش برای کودتای جدید متهم کرد.

در بیانیه دفتر ریاست جمهوری آمده است: «کودتاچیان حوثی تلاش کردند با جنگنده‌های به سرقت رفته ارتش یمن وبا کمک باقی مانده‌های رژیم سابق مقر عبدربه هادی منصور رئیس جمهور شرعی و قانونی یمن را هدف قرار دهند.

روز گذشته پایتخت سیاسی یمن شاهد ناآرامی‌هایی بی‌سابقه بود به طوری که عبد ربه منصور هادی رئیس‌جمهور یمن آن را تلاش برای کودتایی جدید توسط حوثی‌ها و رژیم سابق توصیف کرد.

استاندار عدن حوثی‌ها را متهم کرد که درگیری‌های سیاسی را به جنگی نظامی و نامحدود تبدیل کرده‌اند.

ریاست‌جمهوری یمن که موفق شد جنگ زمینی عدن را تعیین‌ تکلیف کند با بمباران‌های هوایی کاخ ریاست‌جمهوری رو به رو شد و این امر باعث شد که عبد ربه منصور هادی به مکان امن دیگری منتقل شود.

در بیانیه ریاست جمهوری آمده است: «کودتاچیان، واپس گرا‌ها و مزدوران ایران (حوثی‌ها) با اسلحه و جنگنده‌هایی که از ارتش به سرقت برده‌اند تلاش می‌کنند این اسلحه را علیه مردم و رئیس جمهور قانونی بکار گیرند».

منصور هادی در بیانیه خود اقدام حوثی‌ها و عناصر رژیم مخلوع علی عبدالله صالح را تلاشی بیهوده که با شکست مواجه خواهد شد توصیف کرد.

رئیس جمهور یمن گفت: «اقدام حوثی‌ها برای دنیا نشان داد که آن‌ها حاضر به گفت‌و‌گو نیستند».

منصور هادی بار دیگر خواستار اولویت دادن منافع ملی یمن بر منافع فردی از سوی برخی سیاسمتداران خود خواه در این کشور شد.

در همین حال کمیته عالی امنیت که منصور هادی آن را ریاست می‌کند با صدور بیانیه‌ای از همه نیروهای مسلح در سراسر یمن خواست تا از هیچ کس به جز از ریاست جمهوری مشروع این کشور دستور نگیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید