ایران پیشنهادی ۳ ماده‌ای را در جریان مذاکرات اتمی رد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع آگاه به العربیه گفتند که ایران پیشنهادی سه ماده‌ای را در جریان مذاکرات اتمی‌اش که هم‌کنون در شهر لوزان سوئیس در حال برگزاری است، رد کرد.

از سویی جان کری وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که مذاکرات با ایران بر سر برنامه اتمی‌اش با «مسائلی دشوار» روبرو است با ایو جود شاهد «پیشرفت‌هایی» بوده است.

ضرب‌الاجل تعیین شده برای دستیابی به توافق سیاسی، ۳۱ ماه مارس جاری است.

کری که در وقت استراحت میان جلسات مذاکرات بت همتای ایرانی‌اش محمد جواد ظریف سخن می‌گفت، اظهار داشت: «بر سر برخی مسائل دشوار گفت‌وگو می‌کنیم ما پیشترفت هم داشتیم.»

پس از آن برخی از منابع گفتند که توافق احتمالی ممکن است شمار سانترفیوژهای ایران را به ۶هزار کاهش دهد.

در سومین روز از دور جدید مذاکرات در شهر لوزان میان ایران و گروه ۱+۵، یک منبع فرانسوی که در مذاکرات حضور دارد گفت سخنان ایرانی‌ها درباره پیشرفت ۹۰درصد صحیح نیست، همچنان از امضای توافقنامه دوریم و تلاش زیادی باید انجام دهیم.

در هین حال سکوت مذاکرات کری و ظریف را فراگرفته است.

مهمترین محورهای مذاکرات بر سر تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران، میزان غنی سازی اورانیم در ایران و راه‌های اطمینان از صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای این کشور است. مسائل مورد اختلاف اکنون کمتر اما پیچیده‌تر از گذشته است.

ایران اولویت را به پایان تحریم‌های شورای امنیت می‌دهد که در سال‌های گذشته شش قطعنامه برای تحریم تهران به خاطر برنامه هسته‌ای اش صادر کرد. یکی از این قطعنامه‌ها تحت فصل هفتم منشور سازمان ملل است و راه را برای اقدام نظامی باز می‌کند.

اما اولویت غربی‌ها این است که اطمینان حاصل کنند ایران سوختی که کاربرد تسلیحاتی دارد تولید نمی‌کند. رومن نادال سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه به العربیه.نت گفت: «فرانسه امیدوار است توافق حاضر شود اما خواهان شفاف سازی است. همه در آرزوی پایان تنش هستند تا ایران اعتبار خود را بازیابد. اما توپ اکنون در زمین ایران است تا تضمین‌هایی درباره صلح‌آمیز بودن برنامه اتمی‌اش ارائه دهد و منطقه را از رقابت هسته‌ای دور کند.»

در حالی که فرانسوی‌ها می‌گویند ایران از غرب همه چیز می‌خواهد بدون این‌که امتیازی بدهد، منابعی در هیئت ایرانی عکس این سخن را می‌گویند. این منابع تاکید می‌کنند: «ایران به تمام آن‌چه در توافقنامه موقت ژنو آمده است پایبند بود و اکنون در مقابل غربی‌ها باید به تعهدات خود از راه پایان دادن به تحریم‌ها و احترام به حق ایران در غنی سازی عمل کنند.»

ایران می‌خواهد با پایان تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد، مشروعیت بین‌المللی را از تحریم‌هایی آمریکایی و اروپایی بزداید و کشورهایی همچون چین، هند و ترکیه را متقاعد کند تا بدون ریسک نقض قانون بین‌المللی، به بازار نفت ایران بازگردند.

از سویی یک منبع گفت که هیئت ایرانی از طرف آمریکایی خواسته تا تضمین‌هایی سیاسی، قانونی و فنی بدهد که پایبندی دولت آمریکا را به توافق احتمالی با دولت اوباما نشان بدهد.

این درخواست چند روز پس از نامه ۴۷ سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی به تهران ارائه می‌شود که در آن تاکید شده کنگره ضرورتا به توافق احتمالی پایبند نیست و هرگونه توافقی تا پایان دوره ریاست جمهوری اوباما اعتبار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید