مسرور بارزانی: شبه‌نظامیان شیعه مشکلی بزرگتر از داعش هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مسرور بارزانی مشاور امنیت ملی اقلیم کردستان عراق نسبت به نقشی که شبه‌نظامیان شیعه حمایت شده از سوی ایران در نبرد عیله گروه دولت اسلامی موسوم به داعش برای باز پس گیری شهر تکریت ایفا می‌کنند هشدار داد.

مسرور بارزانی در مصاحبه با برنامه (HARDtalk) شبکه بی بی سی گفت کمک گرفتن دولت عراق از این شبه‌نظامیان می‌تواند به مشکلی بزرگتر از داعش بینجامد، چرا که به گفته او این حضور باعث افزایش تنش‌ها میان جوامع سنی و شیعه در عراق می‌شود.

حدود ۲۰هزار تن از شبه‌نظامیان شیعه حمایت شده از ایران در کنار حدود سه هزار تن از نیروهای ارتش، تلاش می‌کنند تا شبه نظامیان داعش را از تکریت بیرون برانند. دولت عراق بر این باور است که باز پس گیری تکریت گامی مهم برای باز پس گیری دیگر مناطقی است که در تصرف داعش قرار دارد. مهمترین این شهرها موصل دومین شهر بزرگ عراق است.

مسرور بارزانی گفت: «حضور شبه‌نظامیان شیه باعث ایجاد مشکلی بزرگتر از داعش است. همه ما باید به این مساله با این عنوان بنگریم که جنگی علیه داعش است. باید با یکدیگر علیه داعش بجنگیم.»

او در عین حال گفت: «اما اگر عملیات انتقام جویانه یا خونخواهی میان طوایف، پیروان ادیان و نژادها صورت گیرد، مساله دشوارتر می‌شود.»

پیش از این ژنرال مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، روز چهارشنبه، از عواقب کنترل تکریت توسط شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران و احتمال قتل عام سنی‌های ساکن این شهر توسط این گروه‌های فرقه گرا، ابراز نگرانی کرد.

اشتون کار‌تر، وزیر دفاع آمریکا نیز از حضور مشاورین نظامی ایران در کنار نیروهای عراقی در نبرد برای بازگرداندن تکریت ابراز «نگرانی» کرده است. وزیر دفاع آمریکا گفته است که وجود ایرانی‌ها حساسیت سنی‌های عراق و مردم سنی کشورهای منطقه را برمی انگیزد.

آشتون کار‌تر که در حضور مایکل فالون، وزیر دفاع بریطانیا در پنتاگون سخن می‌گفت افزود، ما تمام تحرکات ایران در عراق را به دقت زیر نظر داریم. وی افزود، جنگ فرقه گرایانه در عراق عامل بزرگی است که ممکن است تلاش‌های مبارزه با داعش را با شکست روبرو کند.

این ابراز نگرانی‌ها همزمان با انتشار تصاویر و گزارش‌هایی درباره سوزاندن برخی منازل در مناطق اطراف تکریت توسط شبه‌نظامیان شیعه صورت گرفته است. دولت عراق اعلام کرده که درباره این تصاویر و گزارش‌ها تحقیق می‌کند.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق نیز تاکید کرد که دولت در پی انتقامگیری از ساکنان مناطق نیست و برخی از «تجاوزها» را به کسانی منتسب کرد که آن‌ها را «نفوذی» نامید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید