شورای همکاری خلیج: با تبدیل یمن به مرکز تروریسم مخالفيم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کشورهای عضو شورای همکاری خلیج روز چهارشنبه ۱۸-۳-۲۰۱۵ اعلام کردند که اجازه نخواهند داد که کشور یمن به مرکزی برای «تروریسم» تبدیل شود.

فیصل عبدالله آل حنزاب، نماینده دولت قطر در سازمان ملل متحد در ژنو، در بیانیه مشترکی که از سوی کشورهای همکاری خلیج در کنفرانس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای بررسی اوضاع یمن خوانده شد، گفت کشورهای عربی خلیج از استقرار ثبات و امنیت یمن پشتیبانی کرده و بر مشروعیت قانونی ریاست جمهوری عبدربه هادی منصور تاکید دارند.

کشورهای همکاری خلیج از روند گفت‌و‌گوهای میان احزاب سیاسی یمن با حمایت سازمان ملل و بر مبنای طرح کشورهای عربی و شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکید کرده‌اند.

در این بیانیه رهبران کشورهای شورای همکاری خلیج از درخواست عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن برای برگزاری کنفرانسی به میزبانی و پوشش دبیرخانه شورای همکاری خلیج به منظور یافتن راه حلی برای بحران یمن، موافقت کردند.

در بیانیه شورای همکاری خلیج آمده است، شورای همکاری خلیج در راستای مواضع پیشین خود مبنی بر حمایت از امنیت و ثبات یمن و پشتیبانی از مشروعیت حکومت عبدربه هادی منصور و مقابله با کودتاچیان حوثی و رد بیانیه قانون اساسی این گروه صورت گرفته است.

شورای همکاری خلیج بار دیگر از حوثی‌ها خواست که نهادهای نظامی و موسسات دولتی را ترک کرده و به مناطق خود برگردند.

شورای همکاری از همه احزاب سیاسی یمن خواست تا به منظور بازگرداندن روند سیاسی به مسیر عادی و رفع رنج و مشقت از مردم این کشور در گفت‌و‌گوی ملی شرکت کنند. شورا تاکید کرد که اجازه نمی‌دهد که یمن به مرکزی برای «تروریست» با هر نام و عنوانی که باشد، تبدیل شود.

بیانیه شورای همکاری خلیج تاکید کرد که یمن اکنون بر سر دو راهی قرار گرفته است، راهی که او را به هرج و مرج بیشتر، فروپاشی و بی‌ثباتی سوق می‌دهد و راه دوم یافتن راه حل از طریق مذاکره و در ‌‌نهایت تحقق آرمان‌های مردم یمن و حمایت از حقوق بشر و توسعه در این کشور خواهد بود.

کشورهای همکاری خلیج همگام با دبیر کل سازمان ملل متحد، از بکارگیری سلاح برای پراکنده کردن تظاهرکنندگان مسالمت آمیز یمنی توسط حوثی‌ها بازداشت‌های خودسرانه و غیر قانونی روزنامه نگاران، فعالان جامعه مدنی توسط این گروه کودتاچی شدید ابراز نگرانی کرده و خواستار متوقف شدن اقدامات غیر قانونی و نقض حقوق بشر توسط این گروه شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید