حزب نتانیاهو در انتخابات پارلمانی اسرائیل پیروز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع اسرائیلی روز چهارشنبه ۱۸-۳-۲۰۱۵ اعلام کردند که طبق آخرین نتایج شمارش آرای انتخابات پارلمانی اسرائیل، حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر کنونی این کشور، با کسب ۳۰ کرسی از مجموع ۱۲۰ کرسی پیروز اول این انتخابات شده است.

به گزارش تلویزیون العربیه، طبق این سرشماری حزب لیکود با کسب ۳۰ کرسی در رتبه اول، اتحادیه صیهونیست به رهبری اسحاق هرتزوگ و تسیپی لیونی، ۲۴ کرسی، رتبه دوم و ائتلاف عرب‌های اسرائیلی با کسب ۱۴ کرسی سومین رتبه از نظر شمار کرسی‌ها در پارلمان را به دست آوردند.

طبق این گزارش، پس از ائتلاف عرب‌های اسرائیل، حزب میانه ‌رو «یش عتید» به رهبری «یائیر لپید» ۱۱ کرسی، خانه یهودی ۱۰ کرسی، حزب کحلون ۸ کرسی، حزب شاس ۷، حزب مذهبی «هاتورا» ۶ کرسی و حزب مرتص ۴ کرسی به ترتیب در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه «کمیته شمارش آراء در باره تاثیر و نقش تعیین کننده این تعداد کرسی‌ها بر سیاست آینده اسرائیل چیزی بیان نکرده است اما این نتایج نشان می‌دهد که سهم ۳۰ کرسی حزب لیکود از میان مجموع ۱۲۰ کرسی پارلمان نقش بیشتری را در سیاست کلی پارلمان ایفا خواهد کرد به ویژه که برخی احزاب کوچک در اسرائیل با حزب لیکود نزدیک‌تر هستند تا با حزب اتحادیه صهیونیست‌ها که ۲۴ کرسی به دست آورده است.

نتانیاهو روز سه شنبه اعلام کرد که حزب وی پیروز این انتخابات خواهد بود.

با پیروزی حزب لیکود در این انتخابات ممکن است که نتانیاهو برای چهارمین بار پست نخست وزیری اسرائیل را به دست گیرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر فعلی اسرائیل بامداد چهارشنبه با اعلام پیروزی‌اش گفت: «به سرعت دولت جدید خود را از ائتلاف با احزاب دست راستی کوچک‌تر مانند «خانه یهودی» و «اسرائیل خانه ما» تشکیل می‌دهد».

از سوی دیگر اسحاق هرتزوگ و زیپی لیونی رهبران دو حزب کارگر و هاتنوعا که اتحادیه صهیونیستی را تشکیل می‌دادند، صبح امروز شکست خود را پذیرفتند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هرتزوگ گفته است که به نتانیاهو تلفن کرده و پیروزی او را تبریک گفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید