حزب «انجمن اصلاحات یمن» از گفت‌و‌گو‌ با حوثی‌ها کنار کشید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع یمنی شرکت کننده در گفت‌و‌گو‌های احزاب سیاسی این کشور در صنعا روز چهارشنبه ۱۸-۳-۲۰۱۵ از کناره گیری حزب «انجمن اصلاحات یمن» از گفت‌و‌گو‌ با حوثی ها خبر دادند.

این حزب با اعتراض به عملکرد حوثی‌ها در صنعا اعلام کرد: «جای احزابی چون حزب ما برسر میز مذاکرات با حوثی‌ها نیست و سرنوشت کشور و انقلاب یمنی ها را میدان‌های اعتراضات عمومی تعیین خواهند کرد».

حوثی‌ها در هفته گذشته ۴ تن از نمایندگان این اتحادیه که برای شرکت در گفت‌و‌گوهای نیروهای سیاسی به صنعا آمده بودند را ربوده‌اند. گفتنی است که این ۴ عضو به دلیل مشارکت در اعتراضات علیه حوثی‌ها در صنعا ربوده شدند.

کار‌شناسان معتقدند عقب نشینی این حزب سیاسی یمنی از گفت‌و‌گوها، موقعیت حوثی ها را ضعیف‌تر خواهد کرد، به ویژه که برخی از فرماند‌هان ارتش یمن با عملکرد این گروه اختلاف نظر دارند. هفته گذشته وزیر دفاع یمن به رئیس جمهور منصور هادی در عدن پیوست.

در راستای این اختلافات روز گذشته حوثی ها، فرمانده نیروی هوایی یمن را برکنار کردند. برکناری فرمانده نیروی هوایی و پیوستن وزیر دفاع به عدن، نشان از شکاف‌های درون ارتش یمن دارد، آن هم در حالی که حوثی‌های پشتیبانی شده از سوی ایران، با عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری منتخب این کشور، بر سر قدرت رقابت می‌کنند.

هنگامی که حوثی‌ها صنعا پایتخت یمن را با زور سلاح به تصرف خود درآوردند، هادی را در حصر خانگی قرار داده‌اند، تا این‌که ماه گذشته وی موفق به فرار از منزل خود شد و به عدن در جنوب یمن رفت.

در همین حال سازمان ملل متحد که میانجی گفت‌وگوهای دو طرف است، نسبت به احتمال آغاز جنگ داخلی هشدار داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، به نقل از منابع نظامی یمن، سرلشکر راشد الجند فرمانده نیروی هوایی یمن به همراه رئیس ستاد مشترک ارتش از سمت‌های خود برکنار شده و برای انجام تحقیقات، در اختیار کمیسیون امنیتی تشکیل شده توسط حوثی‌ها قرار گرفتند.

پیشروی حوثی‌ها به سمت پایتخت و دیگر مناطق در سپتامبر گذشته، با مقابله قبایل سنی روبرو شد.

تا کنون ده‌ها نفر از دو طرف در درگیری‌های جاری برای کنترل استان البیضاء در مرکز یمن، کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید