واشنگتن اظهارات جان کری درباره اسد را توضیح داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اظهارات جان کری درباره گفت و گو با اسد جهت رسیدن به راه حل بحران سوریه، موجی از انتقادات جهانی را علیه وزیر خارجه آمریکا بر انگیخت. این واکنش ها باعث شد تا واشنگتن اظهارات کری را توضیح دهد.

کری در گفت و گو با شبکه «سی بی اس» در شرم الشیخ مصر گفت: «ما با برخی از طرف ها تلاش می کنیم تا به یک راه حل مسالمت برسیم. چرا؟ به خاطر اینکه همه می گویند هیچ راه حل نظامی وجود ندارد و تنها راه حل سیاسی ممکن است.»

وی درباره رژیم اسد برای قبول مذاکره گفت: «باید به او (اسد) فهماند که همه خواهان رسیدن به راه سیاسی هستند و باید حساب های خود را تغییر دهد.» وزیر خارجه آمریکا اما کمی بعد در پاسخ به سوال درباره گفت و گو با اسد گفت: «خوب، باید که در پایان گفت و گو کرد.»

عبارت اخیر کری این مفهوم را برای رسانه ها رساند که وزیر خارجه آمریکا خواهان گفت و گو با اسد برای رسیدن به راه حل سیاسی است.

ماری هارف معاون سخنگوی وزرات خارجه آمریکا که به همراه کری بود، خواست عبارت آخر او را تصحیح کند، اما تیتر رسانه ها و از آن جمله رویترز، قوی تر از توضیح هارف بود.

رویترز با استناد به جمله اخیر کری نوشت: «واشنگتن برای انتقال سیاسی در سوریه مجبور به مذاکره با اسد است.»

«جنیفر ساکی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به واکنش ها علیه اظهارات کری تاکید کرد که واشنگتن همچنان بر موضع خود نسبت به اسد پابرجا است.

ساکی بیان داشت که تنها راه حل برای پایان دادن به درد و رنج مردم سوریه، راه حل سیاسی بر اساس نتایج کنفرانس ژنو است.

سخنگوی وزرات خارجه آمریکا اعلام کرد که منظور کری این نبود که بشار اسد خودش در مذاکرات حضور داشته باشد و وزیر خارجه از واژه اسد به عنوان خلاصه ای از همه نظام سوریه استفاده کرده است.

برخی از کشورهای هم پیمان آمریکا از جمله فرانسه و بریتانیا اظهارات کری درباره اسد را مورد انتقاد قرار داده و گفته اند که مواضع آنها نسبت به رئيس جمهور سوریه تغییر نکرده است.

از سوی دیگر جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، توضیح داد که گفت و گو باید با نمایندگانی از رژیم سوریه باشد و نه با بشار اسد.

ارنست در گفت و گو با رسانه ها، شماری از جنایت های بشار اسد از جمله استفاده از بمب های بشکه ای علیه مردم سوریه، و اجازه دادن به داعش برای کنترل مناطق وسیعی از این کشور را ذکر کرد.

وی در عین حال گفت که اولویت آمریکا در سوریه، مقابله با تندروها در این کشور است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید