نتانیاهو و هرزوگ دو رقیب انتخابات اسراییل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در انتخابات روز سه شنبه ۱۷ مارس اسراییل، پیشروی بنیامین نتانیاهو، برای برگزیده شدن به عنوان دیرپا‌ترین نخست وزیر اسراییل، ممکن است با مشکل روبرو شود. در این انتخابات نتانیاهو بر امنیت ملی تاکید دارد، در حالیکه رای دهندگان ممکن است مشکلات اجتماعی-اقتصادی را در اولویت نخست خود قرار دهند.

آیا سخنان آتشین نتانیاهو در باره ایران و فلسطینیان، فاصله او با ایزاک هرزوگ، رقیب انتخاباتی‌اش از احزاب چپ میانه، را کاهش داده است؟

اگر هرزوگ با اختلاف کمی برنده این انتخابات شود، او اولین گزینه برای تشکیل دولت بعدی خواهد بود. اما با وجود مجلس عمدتا دست راستی کنونی، اگر هرزوک موفق به تشکیل یک حکومت ائتلافی نشود، باردیگر شانس نتانیاهو برای نخست وزیری اسراییل وجود دارد.

در این انتخابات احزاب کوچک‌تر نقش تعیین کننده‌ای در انتخاب نخست وزیر خواهند داشت، و در این میان ۴ حزب عرب اسراییل نیز، که احتمالا در جایگاه سوم قرار خواهند گرفت، در این انتخاب موثر خواهند بود.

اسراییل نظام «رای گیری نسبی» را، که باعث کثرت گرایی می‌شود، برگزیده است، اما این نظام باعث دشواریهایی در تشکیل دولتهای ائتلافی در این کشور می‌شود.

در این انتخابات، بجای برگزیدن مستقیم ۱۲۰ نماینده مجلس، رای دهندگان به لیست انتخاباتی احزاب رای می‌دهند، و کرسی‌های مجلس در اساس درصد رای احزاب بین آن‌ها تقسیم می‌شود.

احزاب فقط در صورت کسب درصد معینی از آرا حق بدست آوردن کرسی در مجلس را خواهند داشت. این درصد در سال گذشته از ۲ درصد به ۲۵. ۳ درصد افزایش یافته است.

نتانیاهو، ۶۵ ساله، در رقابتهای انتخاباتی یک «جبهه خارجی» را متهم کرد که به دنبال انتخاب نخست وزیری است که در مقابل فلسطینیان و دیپلماسی اتمی ایران تسلیم شود.

روز دوشنبه نتانیاهو در دیدار با رای دهندگان مذهبی و ملی گرا گفت: «این یک مبارزه دشوار است. ما سعادت ماندن در خانه را نداریم، زیرا ما خانه خود را از دست خواهیم داد.»

هرزوگ، رهبر حزب کارگر اسراییل، و متحد او زیپی لیونی، نتانیاهو را متهم می‌کنند که با نواختن بر هراسهای امنیتی، توجه عمومی از مسائل اجتماعی مانند هزینه سنگین زندگی را منحرف می‌کند.هرزوگ ۵۴ ساله در تلویزیون اسراییل گفت: «نتانیاهو هراسان است، در حالیکه برای من و زیپی لیونی آنچه که در اولویت قرار دارد رفاه کشور است. انتخابات روز سه شنبه انتخابی بین تغییر و امید از یکسو و یاس و سقوط از سوی دیگر است.»

در این انتخابات ۵ میلیون ۸۰۰ هزار رای دهنده در ۱۰ هزار مرکز رای گیری آرا خود را به صندوق خواهند ریخت.

بر اساس نظرسنجی‌ها، از ۲۵ حزب رقیب در این انتخابات، فقط ۱۱ حزب شانس بدست آوردن کرسی در مجلس اسراییل را دارند.

بعد از شمارش آرا، کار انتخاب نخست وزیر آغاز خواهد شد، و این فرایند ممکن است هفته‌ها طول بکشد، و در صورتی که جناح‌ها نتوانند یک دولت ائتلافی را برگزینند، انتخابات تکرار خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید