دادستانی مصر: شیماء الصباغ را یک افسر پلیس کشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادستان مصر اعلام کرد که یک افسر پلیس شیماء الصباغ، فعال مدنی مصر، را در تجمعی مسالمت آمیز به مناسبت سالگرد انقلاب سال ۲۰۱۱ این کشور که به سرنگونی نظام حسنی مبارک انجامید، کشته است.

به گزارش خبرگزاری الشرق الاوسط، هشام برکات دادستان مصر، این افسر پلیس را که نامش اعلام نشده، برای محاکمه در اختیار دادگاه کیفری قرار داده است.

شیماء الصباغ (۳۲ ساله) از اعضای حزب سوسیالیست ائتلاف مردمی است. این حزب در آستانه سالگرد انقلاب مصر، راهپیمایی مسالمت آمیز به سمت میدان التحریر به راه انداخت. اما نیروهای امنیتی جلوی حرکت این راهپیمایی را پیش از رسیدن به میدان التحریر گرفتند.

در بیانیه دادستان مصر آمده است: «تحقیقات دادستانی نشان از آن دارد که قربانی در اثر تیر شلیک شده توسط یکی از افسران پلیس نیروهای امنیتی مرکزی برای متفرق کردن تظاهرات در میدان طلعت عرب (نزدیک میدان التحریر) کشته شده است.»

این بیانیه افزوده است: «دادستانی این افسر را به شلیک گلوله منجر به قتل و همچنین شلیک عمدی آتش به دیگر زخمی شدگان متهم کرده و برای او درخواست اشد مجازات کرده است.»

این بیانیه خاطر نشان کرده است: «تحقیقات همچنین نشان از آن دارد که حزب سوسیالیست ائتلاف مردمی بدون مطلع کردن دستگاه‌های ذیربط و کسب مجوز اقدام به برگزاری تظاهرات غیر قانونی کرده بود مساله‌ای که به بر هم زدن نظم و امنیت عمومی انجامیده است. دادستانی دستور احاله پرونده برگزاری کنندگان تظاهرات را به دادگاه کیفری به اتهام نقض قانون تجمع و تظاهرات را داده است.»

تصاویر منتشر شده از شیماء الصباغ در حالی که در آغوش همسر خود جان می‌سپرد، در مصر و جهان جنجال آفرین شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید