راهپیمایی سوری‌ها در پایتخت‌های جهان به مناسبت پنجمین سالگرد آغاز انقلاب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
8 دقيقه (Reading time)

فعالان سوری روز یکشنبه 15 -3- 2015 به مناسبت پنجمین سالگرد آغاز انقلاب مردم این کشور برای آزادی، در پایتخت های کشورهای مختلف جهان از جمله آلمان و فرانسه راهپیمایی و کنفرانس های سیاسی برگزار می کنند.

مخالفان سوری می گویند در این تظاهرات و گردهمایی ها به اقدامات سرکوبگرانه رژیم بشار اسد و قتل عام بیش 200 هزار نفر توسط نیروهای امنیتی، شبیحه ها، (لباس شخصی ها) ارتش، شبه نظامیان حزب الله لبنان و سپاه پاسداران ایران که به طولانی تر شدن درگیری ها و افزایش درد و رنج و بدبختی مردم سوریه افزود، خواهند پرداخت.

میاده خلیل، یکی از فعالان زن سوری و عضو «انجمن زنان سوریه» که در سال 2013 تاسیس شد، در مصاحبه با العربیه فارسی گفت:« تظاهرات و راهپیمایی امروز یکشنبه قرار است در اکثر کشورهای اروپایی برگزار شود. این تظاهرات و به مدت چند روز ادامه خواهند داشت. مردم سوریه در داخل نیز تظاهرات خواهند کرد.»

وی افزود:«انجمن زنان سوریه»، که با هماهنگی «کمیته توانمند سازی زنان سوریه» که با نهادهای بین المللی از جمله سازمان ملل همکاری می کند، قرار است امروز یکشنبه بمناسبت پنجمین سالروز آغاز انقلاب مردم سوریه علیه دیکتاتوری اسد، در برلین پایتخت آلمان راهپیمایی کنند. راهپیمایی از میدان «آلساندرپلاچ» مرکز برلین آغاز و تا میدان «پاریس پلاچ» ادامه خواهد یافت و شعار ما نه داعش و نه اسد خواهد بود».

وی ادامه داد:« هدف از این راهپیمایی ها که در همه پایتخت های کشورهای دوست مردم سوریه برگزار می شود، قرار دادن تراژدی مردم سوریه در صدر اخبار جهان است. 200 هزار انسان کشته شدند. میلیون ها آواره و هزاران انسان مفقود الاثر و ما می خواهیم افکار عمومی جامعه جهانی را بیشتر و گسترده تر در جریان وحشیگری و ددمنشی رژیم اسد قرار دهیم ».

میاده خلیل اظهار داشت :« خوشبختانه تمام انسانهای شریف و آزاده با مردم سوریه هستند به جز رژیم ملاها در ایران و حزب الله لبنان که مزدور تهران است، دیگر کسی با رژیم خونخوار اسد نیست. رژیم اسد مطرود شده و کسانی که به رژیم اسد کمک کردند در قتل عام بیش از 200 هزار سوری شریک جرم هستند».

عضو انجمن زنان سوری گفت :« من مطمئنم که اکثریت مردم شریف ایران با ما هستند. ما مردم سوریه در دردهایمان در مقابله با رژیم اسد با مردم ایران همسنگریم. مردم ایران بیش از 36 سال تحت بدترین شرایط با رژیمی قرون وسطایی و واپسگرا در حال نبرد و مبارزه هستند. ما می دانیم که جنبش آزادی خواهی ایران بویژه «شورای ملی مقاومت» با ما در مبارزمان علیه دیکتاتوری همسنگر و همصدا هستند. به همین دلیل ما ارتباطی تناتنگ با مقاومت عادلانه مردم ایران برقرار کردیم».

میاده خلیل در باره نفوذ داعش در سوریه و آینده انقلاب گفت:« ما در اینجا به جامعه بین الملل یادآوری می کنیم که پدیده داعش توسط رژیم اسد، ایران و مالکی و برخی دست های مخفی بین المللی برای نابودی انقلاب سوریه بوجود آمد . اسد و ایران، با سرکوب انقلاب و تضعیف ارتش آزاد سوریه و رها کردن داعش، که در زندان های اسد متولد شد، می خواستند جامعه بین المللی را در برابر دو گزینه یا داعش یا اسد قرار دهند. اما مردم دنیا و جامعه بین المللی آگاهتر از آن است که فریب این نیرنگ را بخورند، نیروهای مردم سوریه به اعتدال و دوری از افراط گرایی معروفند، و همه میدانند که انقلاب سوریه در سال 2011 از میان قشر جوانان و دانش آموزان در درعا و حماه و حمص آغاز شد و ارتش آزاد نیز اولین نهاد حقیقی و سوری این انقلاب است و خواهد ماند. پدیده هایی چون داعش، زائیده شرایطی هستند که رژیم اسد و جمهوری اسلامی ایران بوجود آوردند. فعالان سیاسی - مدنی و مردم غیرنظامی سوری بودند که انقلاب واقعی را آغاز و هزاران شهید قربانی دادند. اما این میهمانان ناخوانده تلاش می کنند که انقلاب مردم سوریه را بربایند چیزی که رژیم اسد و تهران را خوشحال می کند».

میاده خلیل در رابطه با نفوذ گروه های افراطی بر بخشی از مناطق سوریه گفت:« این گروه ها باعث انحراف تغییر مسیر انقلاب مردم سوریه شدند و مسئولیت طولانی شدند درگیری ها، پس از رژیم اسد و جمهوری اسلامی ایران، به گردن این گروه ها است».

میاده خلیل در باره فعالیت های انجمن زنان سوریه در خارج گفت :« ما برای رساندن صدای انقلاب مردم سوریه گام های بزرگی را برداشتیم. با اپوزیسیون ایران رابطه ای تناتنگ برقرار کردیم و از تجربه چند ساله آنها برای رسوا کردن رژیم استفاده خواهیم کرد. چند روز پیش ما در میتینگ عظیم برلین که از سوی مخالفان جمهوری اسلامی بویژه «شورای ملی مقاومت ایران» برگزار شد، حضور داشتیم و در آنجا سخنرانی کردیم . از سوی زنان سوریه، خانم عالیه منصور در کنفرانس که به عنوان « تهران نقطه کانونی بنیادگرایی اسلامی» شرکت کردیم و هیئت از ائتلاف سوری با مریم رجوی رئیس شورای ملی مقاومت ملاقات و گفت وگو کرد. قرار شد که ما در سطح گسترده ای با اپوزیسیون ایران همکاری کنیم. قرار شد آقای خالد خوجه رئیس ائتلاف ملی مخالفان سوری با خانم مریم رجوی دیدار داشته باشند تا در همه زمینه ها با هم همکاری داشته باشیم. همچنین توافق کردیم که از تجربه موفق شورای ملی مقاومت ایران در رسوا کردن جنایت های رژیم های دیکتاتوری در ایران و سوریه استفاده کنیم و برای رسیدن به آرمان های مشترک مردم سوریه و ایران مبارزه کنیم».

میاده الخلیل اظهار داشت:«در چارچوب فعالیت های مشترک با ایرانیان آزاده، ما از فراخوان اتحادیه انجمن های ایرانیان مقیم آلمان مبنی بر تمرکز جامعه جهانی روی تهران بعنوان منبع «بنیادگرایی اسلامی» حمایت کردیم».

گفتنی است که هفته گذشته در برلین شاهد میتینگ بزرگی با شرکت دهها هزار نفر از 40 کشور جهان به تمرکز روی تهران بعنوان نقطه کانونی بنیادگرایی و افراطی گری اسلامی فراخوان دادند. آنها حمایت خود را از بردباری، انعطاف، اسلام دمکراتیک بعنوان آنتی تز افراطی گری اسلامی و اپوزیسیون دمکراتیک ایران ابراز کردند.

اتحادیه انجمنهای ایرانی مقیم آلمان سازمانده این برنامه بود. جوامع ایرانی و حامیان آنها از اقصی نقاط آلمان برای این گردهمایی بسیج کرده و به برلین آمده بودند.

به گزارش العربیه بیش از 50 شخصیت طراز اول سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و مذهبی از آلمان، آمریکا، سایر بخشهای اروپا، و کشورهای مسلمان در این اجلاس بین المللی که در آستانه روز جهانی زن برگزار شده بود سخنرانی کردند.

طیف گسترده ای از شخصیتهای آلمانی از جمله ریتا زوسموث، رییس سابق بوندستاگ، هوست تلچیک، مشاور سابق صدراعظم آلمان و پرزیدنت سابق کنفرانس مونیخ، گونتر فرهویگن، کمیسیر سابق اروپا، اسقف گونتر هوبر، رئیس سابق پروتستانهای آلمان و دهها نماینده پارلمانهای فدرال و ایالتی از جمله سخنرانان بودند.

رودی جولیانی، شهردار سابق نیویورک، برنارد کوشنر، وزیر خارجه سابق فرانسه، اینگرید بتانکور، کاندید سابق ریاست جمهوری کلمبیا و گروگان سابق، ریچارد چارنسکی، معاون پرزیدنت پارلمان اروپا از لهستان از جمله دهها شخصیت آمریکایی و اروپایی بودند که برای سخنرانی در این گردهمایی به برلین آمده بودند. مریم رجوی، رئیس «شورای ملی مقاومت» ایران نیز در این کنفرانس سخنرانی کرد. رجوی تاکید کرد راه مهار خطر بنیادگرایی اسلامی «مقابله با دیکتاتوری دینی حاکم بر ایران» است چرا « که این رژیم قلب مشکل است و حمایتش از دیکتاتوری بشار اسد و مالکی در سوریه و عراق باعث ظهور شبه‌نظامیان بنیادگرا و داعش شده است»

سخنرانان کنفرانس با انتقاد شدید از سیاست منفعلانه کشورهای غربی در قبال تهران، تاکید کردند که امتیاز دادن به جمهوری اسلامی در مذاکرات اتمی بر خلاف مصالح ملت ایران، منطقه و بر خلاف صلح و امنیت جهانی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید