گفت‌و‌گوی آرام قدرت‌های بزرگ با تهران برای رفع تحریم ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع مطلع به نقل از مقامات غربی، روز جمعه ۱۳-۳-۲۰۱۵ فاش کردند که قدرت‌های بزرگ جهان و تهران مذاکرات آرامی را برای رفع تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران در صورت امضای توافق هسته‌ای آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز این منابع معتقدند که در صورت امضای توافقنامه میان ایران و کشورهای غربی و رفع تحریم‌ها از سوی شورای امنیت سازمان ملل، کنگره آمریکا دیگر قادر نخواهد بود که روند توافق هسته‌ای با ایران را با شکست مواجه کند.

هم اکنون گفت‌و‌گو میان کشورهای چین، بریتانیا، فرانسه، روسیه، آمریکا، آلمان و ایران پیش از مذاکرات نهایی که قرار است هفته آینده آغاز شود، شروع شده است.

این مذاکرات با هدف رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران برای محدود کردن ظرفیت فعالیت‌های هسته‌ای تهران صورت می‌گیرد.

در همین حال جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه در سخنرانی خود در کنگره گفت: «توافق هسته‌ای با ایران از نظر قانونی ما را ملزم به پذیرش همه خواسته‌های آینده ایران نمی‌کند و این بدان معنی است که روسای جمهوری آمریکا در آینده قادر خواهند بود که این توافق را اجرا نکنند.

این در حالی است که دیپلمات‌های غربی می‌گویند صدور هر قطعنامه‌ای از سوی شورای امنیت در رابطه با توافق هسته‌ای یا رفع تحریم‌ها از ایران، کشورهای غربی بویژه آمریکا را در برابر «قانونی ملزم» قرار خواهد داد که در آیند هر تغییری یا تصمیمی در رابطه با مسئله هسته‌ای ایران پای روسیه و چین کشیده خواهد شد و هر گونه تلاش از جمهوری خواهان در واشنگتن برای تضعیف توافق هسته‌ای در آینده را بی‌نتیجه خواهد کرد.

ایران و کشورهای ۵+۱ برای رسیدن به یک توافق نهایی هسته‌ای تا پایان ماه مارس تلاش می‌کنند.

کشورهای غربی می‌گویند هدف آن‌ها محدود کردن فعالیت‌های حساس هسته‌ای ایران طی ۱۰ سال آینده است و در ازای آن تحریم‌ها ی شورای امنیت به تدریج از ایران رفع خواهد شد.

یک مقام بلند پایه غربی که نخواست نامش فاش شود، به خبرگزاری رویترز گفته است، اگر با ایران به توافق هسته‌ای برسیم، به سرعت برای رفع تحریم‌های سازمان ملل از تهران اقدام خواهیم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید