نماینده عراقی: کُردها و شیعیان بافت جمعیتی مناطق سنی را تغییر مى دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق روز پنجشنبه 12-3-2015 از تلاش گسترده نیروهای پیشمرگه و شبه نطامیان شیعه برای تغییر بافت جمعیتی در مناطق شمالی و روستاهای مناطق عربِ سنی این کشور خبر داد.

به گزارش العربیه به نقل از منابع حقوق بشر در عراق، نیروهای پیشمرگه کرد و برخی شبه نظامیان فرقه گرا با استفاده از شرایط بوجود آمده و تحت لوای جنگ علیه داعش در مناطق شمالی این کشور، بویژه در مناطق عرب سنی نشین، به تلاش خود برای تغییر بافت جمعیتی ادامه می‌دهند.

به گفته فعالان حقوق بشر عراق اگر چه این مساله به طور موقت به عقب نشینی داعش از این مناطق منجر شود، اما در آینده به نزاعی گسترده‌تر تبدیل خواهد شد، ثبات و امنیت ملی این کشور را با خطر جدی مواجه خواهد کرد.

طبق این گزارش، خانواده‌هایی که به دلیل کنترل شهرها و روستاهایشان توسط داعش مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده بودند، پس از آزادسازی این مناطق توسط شبه نظامیان فرقه گرا و نیروهای پیشمرگه‌ از بازگشت آنان به منازلشان جلوگیری شده است. این خانواده‌ها با قتل، ترور و پاکسازی فرقه‌ای و قومی مواجه شدند. پاکسازی و قتل عرب‌های سنی توسط گروه های فرقه گرا با هدف تغییر بافت جمعیتی به زیان عرب های سنی صورت می‌گیرد.

در همین راستا اسکندر وتوت، عضو کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق گفت: «کمیسیون شکایت‌های متعددی را در رابطه با ادامه روند تغییر بافت جمعیتی در مناطق شمال، بخصوص منطقه «سنجار» دریافت کرده است. در این شکایت‌ها آمده است که نیروهای پیشمرگه کرد به مردم ۱۸ روستای عرب نشین اجازه بازگشت به مناطقشان را نداده‌اند، این نیرو‌ها در راستای سیاست تغییر بافت جمعیتی، خانه‌های متعلق به روستاهای عرب نشین را ویران کرده تا مانع بازگشت مجدد آن‌ها شوند.

این نماینده و عضو کمیسیون امنیت و دفاع از فؤاد معصوم رئیس جمهوری عراق خواست، شخصا در این مساله دخالت کرده، مانع تبدیل آن به یک بحران شود، و بازگشت خانواده‌های عرب به مناطقشان را تسهیل کند.

به گفته تحلیل گران و کار‌شناسان امور عراق، پیشمرگه‌های کرد، شمار زیادی از روستاهای عرب نشین استان نینوا را پس از عقب نشینی داعش ویران کردند اما به دلیل تمرکز رسانه‌های خبری بر جنگ علیه داعش این مسئله بازتاب آنچنانی نداشت.

در مناطق سنی نشین استان دیالی نیز شبه نظامیان شیعه وابسته به ایران، اقدام به قتل و پاکسازی مذهبی کرده تا بافت جمعیتی را به نفع شیعیان وابسته به خود تغییر دهند.

شمار زیادی از مردم دیالی بار‌ها از ادامه روند قتل و جنایت علیه عرب‌های سنی توسط شبه نظامیان شیعه شکایت کرده اند، بلند شدن چنین صداهایی و انتشار گزارش‌ها در این باره باعث شده تا برخی از سازمان‌های حقوق بشری، بعضی کشورهای منطقه و آمریکا نسبت به احتمال وقوع حملات انتقامجویانه غیرقانونی، هشدار دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید