نماینده مجلس: یونسی را به خاطر اظهاراتش درباره عراق محاکمه کنید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اسماعیل کوثری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی پارلمان ایران در واکنش به اظهارات اخیر علی یونسی در باره عراق که با عکس العمل وزارت خارجه این کشور مواجه شد، خواستار محاکمه مشاور رئیس جمهوری ایران شد.

کوثری گفته است حسن روحانی باید به این مساله رسیدگی کند و دستور دهد تا دستگاه های امنیتی و قضایی یونسی را بخوانند و در نهایت محاکمه کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، کوثری در واکنش به اظهارات اخیر مشاور رئیس جمهوری ایران در امور اقوام و اقلیت های دینی، گفت:«در درجه اول رئیس جمهور باید به این مساله رسیدگی کند و دستور دهد تا دستگاه های امنیتی و قضایی یونسی را بخوانند و در نهایت محاکمه کنند.»

کوثری، افزود: «اظهارات ناسنجیده یونسی غیرقابل گذشت است و نشان دهنده ذهن معاند وی است که می خواهد بین کشورمان و کشور دوست و برادر عراق نفاق ایجاد کند».

نماینده تهران در مجلس، با اشاره به سابقه یونسی در دستگاه های اطلاعاتی، گفت:« با توجه به اینکه یونسی در دوره ای وزیر اطلاعات بوده، نمی توان این برداشت را کرد که اظهاراتش سهوی است؛ لذا قطعا این‌گونه اظهارات مساله‌دار با حساب و کتاب است و باید رسیدگی شود.»

عضو کمیسیون امنیت ملی، تاکید کرد:« اگر مشاور رئیس جمهور قدرت بیان ندارد و اشتباهاتش سهوی است، لذا روحانی باید وی را برکنار کند؛ چرا که با سخنرانی هایش هر روز هزینه و چالش جدیدی برای دولت و نظام ایجاد، و جامعه را ملتهب می کند».

کوثری، افزود: «مجلس نیز از رئیس جمهور می خواهد که به این موضوع رسیدگی کند و رئیس جمهور باید خیلی قاطعانه با یونسی برخورد و وی را از سمتش عزل کند».

علی یونسی مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی در همایش "هویت ایرانی" در تهران گفته بود: «امپراطوری ایران به پایتختی بغداد مانند گذشته در طول تاریخ احیاء شده است. بغداد مانند گذشته حوزه تمدنی، فرهنگی و هویتی ماست».

وی همچنین گفته بود:«جغرافیای ایران و عراق قابل تجزیه نیست و فرهنگمان غیر قابل تفکیک است... تمام منطقه خاورمیانه ایران است و تمام ملت های منطقه بخشی از ایران هستند و ما خواهان تاسیس اتحادیه ایران در منطقه هستیم».

اظهارت یونسی با عکس العمل وزارت خارجه عراق و برخی شخصیت های سیاسی عراقی مواجه شد.

وزارت خارجه عراق در بیانیه ای ضمن ابراز شگفتی، اظهارات مشاور رئیس جمهوری ایران را محکوم و تاکید کرد که هیچ کشوری حق نقض حاکمیت عراق را ندارد.

ایاد علاوی معاون رئیس جمهوری عراق نیز روز گذشته در تماس با تلویزیون العربیه، ضمن محکوم کردن چنین اظهاراتی، گفت:« نه ایران و نه هیچ کشور دیگری نمی تواند عراق را ببلعد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید