درگذشت دبیرکل هیئت علمای مسلمان عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

هیئت علمای مسلمان اهل سنت عراق روز پنجشنبه ۱۲ مارس، درگذشت شیخ حارث الضاری دبیرکل و بنیانگذار خود را اعلام کرد.

در پیام کوتاهی که در سایت این تشکل منتشر شده، آمده است: «هیئت علمای مسلمان در عراق درگذشت دبیرکل خود شیخ حارث الضاری را که صبح امروز به رحمت ایزدی پیوست، اعلام می‌کند.»

در این پیام جزئیات بیشتری درباره این خبر ذکر نشده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، محمد ناصر الکربولی عضو پارلمان عراق از ائتلاف جریان‌های اهل سنت در این باره گفت: «شیخ حارث الضاری (۷۴ ساله) بر اثر بیماری سرطان حنجره در شهر استانبول ترکیه درگذشت».

الضاری همچون شمار دیگری از مسئولان هیئت علمای مسلمان عراق، به دلیل اختلاف‌های شدید با دولت بغداد، در عمان پایتخت اردن اقامت داشت. این اختلاف‌ها در دوره نوری مالکی نخست وزیر پیشین عراق که در سال ۲۰۰۶ به قدرت رسید، بالا گرفت.

نوامبر ۲۰۰۶، رسانه‌های عراقی اعلام کردند که وزارت کشور حکم بازداشت الضاری را به اتهام «تحریک به خشونت فرقه‌ای» صادر کرد؛ اقدامی که خشم سنی‌ها را در عراق به دنبال داشت. پس از آن دولت اعلام کرد که حکم صادره برای «تحقیق» است و نه «بازداشت».

حارث الضاری، هیئت علمای مسلمان را پس از حمله ائتلاف بین‌الملل به سرکردگی آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ تاسیس و هدف آن را دفاع از حقوق اهل سنت اعلام کرد.

شماری از سیاستمداران شیعه ، الضاری را به حمایت از گروه‌های شبه نظامی سنی در جریان خشونت‌های فرقه‌ای در عراق در سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ متهم می‌کنند؛ خشونت‌هایی که ده‌ها هزار کشته بر جای گذاشت.

ماه مارس ۲۰۱۰، واشینگتن مثنی الضاری فرزند شیخ حارث الضاری و سخنگوی هیئت را به اتهام پشتیبانی از شاخه عراقی القاعده، در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

وزارت دارایی آمریکا نیز الضاری را متهم کرد که از آگوست ۲۰۰۸ برای «احیای شورش در عراق از راه تشکیل گروه‌های شورشی» متهم کرد؛ گروه‌هایی که نیروهای آمریکایی را که تا سال ۲۰۱۱ در عراق بودند، مورد حمله قرار می‌دادند.

شیخ حارث الضاری در سال ۱۹۴۱ در ابو غریب در غرب بغداد به دنیا آمد. او در مدرسه دینی فلوجه در غرب بغداد تحصیل کرد و پس از آن دهه شصت قرن گذشته برای ادامه تحصیلات دینی، به دانشگاه الازهر مصر رفت.

او آموزش خود را در مدرسه حفظ قرآن آغاز کرد و پس از آن به مدرسه دینی رفت که در آن دروس دینی خود را تکمیل کرد. مدرک متوسطه را از این مدرسه گرفت و پس از آن در سال ۱۹۶۳ به دانشگاه الازهر رفت. او مدرک لیسانس عالی از دانشکده اصول الدین، بخش حدیث و تفسیر این دانشگاه را به دست آورد. الضاری پس از آن به دانشکده تفسیر پیوست و در سال ۱۹۶۹ با مدرک فوق لیسانس از این دانشکده فارغ التحصیل شد. پس از آن در شعبه حدیث ثبت نام کرد و از آن نیز حائز مدرک فوق لیسانس در سال ۱۹۷۱ شد. سپس در سال ۱۹۷۸ درجه دکترا را در رشته حدیث به دست آورد و به عراق بازگشت تا در اوقاف مشغول به کار شود.

الضاری پس از آن به دانشگاه بغداد رفت و به عنوان مدرس، استادیار و سپس استاد، مشغول به کار شد. بیش از ۳۲ سال استاد دانشگاه بود و پس از آنکه در چند دانشگاه عربی همچون دانشگاه الیرموک در اردن، دانشگاه عجمان در امارات متحده عربی و دانشکده مطالعات اسلامی و عربی در دبی به تدریس پرداخت، بازنشته شد. او پس از اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ به این کشور بازگشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید