شبه نظامیان شیعه عراقی خانه ها را در تکریت به آتش کشیدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آمریکا روز جمعه ۱۳ مارس، نسبت به گزارش‌هایی مبنی بر به آتش کشیده شدن منازل اهالی شهر تکریت، توسط شبه نظامیان شیعه عراقی پس از ورود به این شهر، ابراز نگرانی کرد.

این در حالی است که حیدر العبادی نخست وزیر عراق، درباره هر گونه اقدامات انتقام جویانه در تکریت توسط نیروهای نظامی و الحشد الشعبی (بسیج مردمی)، علیه شهروندان تکریتی هشدار داده است.

به گزارش العربیه، در حالی که نیروهای عراقی پس از راندن گروه داعش، به آرامی وارد تکریت می‌شوند، نخست وزیر این کشور اعلام کرد کسانی که در این عملیات مرتکب جنایت شوند، مجازات خواهند شد.

در حالی که شهر تکریت به طور کامل از سوی نیروهای عراقی در محاصره قرار گرفته است، ابو محمد العدنانی الشامی، سخنگوی گروه داعش، در یک پیام صوتی ۲۸ دقیقه‌ای از اهمیت پیروزی‌های ارتش عراق کاسته و وعده پیروزی داده است.

در همین حال، نزدیک به ۳۰ هزار نیرو متشکل از ارتشی، پلیس، گروههای شبه نظامی شیعه، و نیروهای عشایر سنی برای حمله نهایی و آزادسازی تکریت در اطراف این شهر مستقر شده اند.

خالد العبیدی وزیر دفاع عراق که به استان صلاح الدین سفر کرده است، روز گذشته اعلام کرد که نیروهای عراقی «فاز دوم» عملیات خود در تکریت را آغاز کرده‌اند. وی افزود:"ما در تلاش هستیم تا کمترین خسارت‌ها را داشته باشیم."

دولت عراق تاکنون آماری درباره خسارت‌هایش در این عملیات که "بزرگ‌ترین عملیات علیه تروریست‌ها" در این کشور توصیف شده، منتشر نکرده است.

از سوی دیگر، سرلشکر بهاء العزاوی اظهار داشت: «برای جلوگیری از خسارت‌ها نمی‌خواهیم عجله کنیم. تکریت از همه جا در محاصره ما قرار دارد.»

برخی تحلیلگران می‌گویند که پیروزی نیروهای عراقی در عملیات تکریت، می تواند آزمایشی بزرگ برای آنها جهت آغاز عملیات آزاد سازی موصل باشد .

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید