علاوی: نه ایران و نه كشور دیگری نمی‌تواند عراق را ببلعد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایاد علاوی، معاون رئیس جمهوری عراق، روز پنجشنبه ۱۲-۳-۲۰۱۵ در تماس با تلویزیون العربیه ضمن انتقاد شدید از سیاست ایران در عراق و رد اظهارات علی یونسی، مشاور روحانی گفت، نه ایران و نه کشور دیگری نمی‌تواند عراق را ببلعد.

علاوی با محکوم کردن اظهارات مسئولان ایرانی از جمله یونسی گفت: «مسئولان ایرانی خوب می‌دانند آن‌ها به هیچ عنوان نمی‌توانند عراق را ببلعند، وهدف آن‌ها از بیان چنین اظهاراتی تنها یک «باج گیری» است. من از موضعگیری وزارت خارجه عراق در محکوم کردن چنین ادعاهای حمایت می‌کنم».

علاوی افزود: «ما از قوه اجرائیه حکومت عراق می‌خواهیم که فرماندهان ایرانی را از مناطق درگیری دور کنند. اگر این فرماندهان برای مشاوره نظامی آمده اند پس جایشان در بغداد است و نباید در مناطق درگیری حضور داشته باشند».

سخنان ایاد علاوی در واکنش به اظهارات اخیر حجت الاسلام یونسی بیان شده است.

علی یونسی، دستیار ویژه ریاست جمهوری ایران در امور اقوام و اقلیتهای مذهبی، روز یکشنبه ۸ مارس گفت که کشور عراق در حوزه نفوذ ایران قرار دارد و دو کشور یا باید باهم بجنگند و یا یکی شوند.

او در مورد عراق گفت: «در حال حاضر عراق نه فقط حوزه تمدنی نفوذ ماست بلکه هویت، فرهنگ، مرکز و پایتخت ماست و این مسأله هم برای امروز است و هم گذشته. چرا که جغرافیای ایران و عراق غیر قابل تجزیه است و فرهنگ ما غیرقابل تفکیک است. پس ما یا باید با هم بجنگیم و یا یکی شویم.»

گفتنی است که وزارت امور خارجه عراق در بیانیه‌ای ضمن ابراز «تعجب» و «انزجار» از سخنان «منسوب» به علی یونسی، دستیار ویژه رییس جمهوری ایران، اعلام کرد که عراق اجازه نمی‌دهد به حاکمیت ملی آن تعرض شود.

در بیانیه وزارت خارجه در سایت رسمی آم منتشر شد، آمده است: «عراق کشوری دارای حاکمیت است که توسط خود عراقی‌ها اداره می‌شود و روابطی مثبت با کشورهای همسایه و از جمله آن‌ها ایران دارد، و اجازه نمی‌دهد که در امور داخلی این کشور دخالت و یا به حاکمیت ملی آن تعرض شود».

ابراهیم الجعفری، وزیر خارجه عراق، نیز تاکید کرد که این کشور به هیچ دولت و کشوری اجازه نداده و نخواهد داد که حاکمیتش را نقض کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید