شورای همکاری خلیج دخالت های ایران در عراق را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای همکاری خلیج در نشست روز پنج شنبه ۱۲ مارس خود در ریاض پایتخت سعودی، دخالت های ایران در عراق را محکوم و حمایت خود از این کشور در مبارزه با تروریسم را اعلام کرد.

به گزارش العربیه خالد العطیه، وزیر خارجه قطر، پس از پایان نشست، درباره دعوت به گفت و گو میان یمنی ها در ریاض، تاکید کرد که همه طرف های درگیر از جمله حوثی ها، برای شرکت در این گفت و گوها و به جهت حل بحران یمن دعوت شده اند.

العطیه درباره مسئله ایران اظهار داشت:« ما از ایجاد خاورمیانه عاری از سلاح کشتار جمعی حمایت می کنیم. توافق با ایران باید مسئله عدم توانایی ساخت سلاح هسته ای را شامل شود.»

در مقابل عبدالطیف الزیانی دبیر کل شورای همکاری خلیج تاکید کرد که زمان برگزاری گفت و گو میان یمنی ها در دست عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور این کشور است. وی بیان داشت که شورای همکاری خلیج، قانون اساسی اعلام شده از سوی حوثی ها را به رسمیت نمی شناسد.» الزیانی از طرف های یمنی خواست به روند مذاکرات سیاسی بازگردند.

الزیانی در سخنرانی خود در افتتاحیه نشست گفت: «موضع کشورهای شورای همکاری خلیج درباره یمن، حمایت از عبد ربه منصور هادی رئيس جمهور این کشور، و نپذیرفتن اقدامات اخیر، که به زور اسلحه صورت گرفته، است.»

دبیر کل شورای همکاری خلیج از طرف های درگیر در یمن خواست مصلحت کشورشان را در نظر بگیرند. الزیانی از تصمیم ملک سلمان خادم المحرمین الشریفین برای میزبانی گفت و گو میان یمنی ها در ریاض، قدردانی کرد.

وزیر خارجه قطر درباره اوضاع عراق گفت که کشورهای شورای همکاری خلیج بر حمایت دولت عراق، تمامیت ارضی این کشور، کمک برای تامین امنیت و ثبات و عدم دخالت در امور داخلی این کشور حمایت می کند. العطیه افزود که این امر تنها با همکاری تمامی قشرهای مردم عراق و نیز هماهنگ کردن تلاش آنها تحقق می یابد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید