دمپسی: نگران کشتار سنی‌ها توسط شبه نظامیان شیعه در تکریت هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ژنرال مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، روز چهارشنبه، ۱۲-۳-۲۰۱۵ از عواقب کنترل تکریت توسط شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران و احتمال قتل عام سنی‌های ساکن این شهر توسط این گروه‌های فرقه گرا، ابراز نگرانی کرد.

ابراز نگرانی ژنرال دمپسی در کنگره و اظهارات وی مبنی بر احتمال انتقامجویی از ساکنان سنی مذهب شهر تکریت، همزمان با محاصره این شهر توسط ارتش عراق و نیروهای شبه نظامی شیعه وابسته به ایران بیان می‌شود.

نیروهای عراقی و شبه نظامیان شیعه و شماری از نیروهای مردمی سنی خود را برای بزرگ‌ترین حمله نظامی به داعش در شهر تکریت آماده می‌کنند.

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا که در جلسه مجلس سنا سخن می‌گفت، اظهار داشت: «شکی نیست که نیروهای مردمی ارتش عراق قادر خواهند بود داعش را تکریت اخراج کنند، اما آنچه باعث نگرانی است آیا با اخراج داعش خانواده‌های سنی به خانه و کاشانه خود باز خواهند گشت یا نه و آیا خدمات اولیه به آن‌ها داده خواهد شد یا اینکه مورد حملات انتقام جویانه واعمال رفتارهای فرقه گرایانه قرار خواهند گرفت».

دمپسی گفت: «تعداد نیروی‌های شبه نظامی مورد حمایت ایران حدود ۲۰ هزار نفر است و این تعداد توسط ایران آموزش داده شدند و اسلحه ایرانی در اختیار دارند، اما هنوز هیچ دلیلی در دست نداریم که نشان دهد آن‌ها قصد حمله به نیروهای آمریکایی در عراق را دارند».

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت: «آزاد سازی تکریت نیت ایران را آزمایش خواهد کرد که آیا این کشور می‌خواهد نقش مثبت و سازنده درعراق ایفا کند یا نه»>.

وی افزود: «روند آزاد سازی تکریت، نقطه عطفی بر استراتژی ما در عراق خواهد داشت و اگر نتایج آن منفی بود که بر نگرانی‌های ما افزوده می‌شود، اما اگر نتایج آن مثبت بود اوضاع آرام خواهد شد».

در همین حال اشتون کار‌تر، وزیر دفاع آمریکا از حضور مشاورین نظامی ایران در کنار نیروهای عراقی در نبرد برای بازگرداندن تکریت ابراز «نگرانی» کرده است.

وزیر دفاع آمریکا گفته است که وجود ایرانی‌ها حساسیت سنی‌های عراق و مردم سنی کشورهای منطقه را برمی انگیزد.

آشتون کار‌تر که در حضور مایکل فالون، وزیر دفاع بریطانیا در پنتاگون سخن می‌گفت، ما تمام تحرکات ایران در عراق را به دقت زیر نظر داریم.

وی افزود، جنگ فرقه گرایانه در عراق عامل بزرگی است که ممکن است تلاش‌های مبارزه با داعش را با شکست روبرو کند.

وزیر دفاع آمریکا گفت: «اما باید بگویم ایران در همه جبهه‌های عراق حضور ندارد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید