آغازعملیات آزادسازی شهر تکریت توسط ارتش عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارتش عراق با پشتیبانی نیروهای مردمی و پوشش هوایی نیروهای ائتلاف، صبح روز چهارشنبه ۱۱-۳-۲۰۱۵ عملیات آزادسازی شهر تکریت از دست داعش را آغاز کرد.

به گفته منابع ارتش عراق نیروهای این کشور از چهار محور شهر تکریت را محاصره کردند. در همین حال جنگنده‌های ائتلاف بین المللی با تشدید حملات خود به مواضع داعش، راه امدادرسانی این گروه از سوریه به عراق را قطع کردند.

به گزارش العربیه، ارتش و نیروهای مردمی با همکاری قبایل عرب سنی در منطقه الکرمه شرق فلوجه پیشروی کرده و مناطق استراتژیک مهمی را آزاد کردند.

به گفته عمر شنداخ، شهردار تکریت، پیشروی ارتش و ورود به داخل شهر تکریت از محور جنوب همزمان با هجوم نیروهای مردمی از جبهه‌ها و محور‌های دیگر آغاز شده است.

فرماندهان عملیات آزادسازی تکریت با اشاره به ورود اولین نیروهای عراقی به شهر تکریت، می‌گویند عملیات آزادسازی تکریت احتمالا تا چند روز آینده به پایان خواهد رسید. به گفته آن‌ها افراد وابسته به داعش هم اکنون به سوی منطقه حویجه واقع در جنوب کرکوک فرار می‌کنند.

برخی افسران بلند پایه ارتش عراق اظهار داشتند که نیروهای مردمی و ارتش این کشور پس از آزاد سازی روستای البوعجیل، منطقه «علم» در ۸ کیلومتری شمال شرق تکریت را از کنترل شبه نظامیان داعش خارج کردند.

تحلیلگران می‌گویند، نیروهای عراقی پس از آزادی منطقه «علم»، باید منطقه «فتحه» که تا حویجه امتداد دارد و سپس مناطق کرکوک را آزاد کنند.

ارتش عراق و نیروهای مردمی همچنین حدود ۸۰% از منطقه «الکرمه» واقع در شرق فلوجه را آزاد کردند.

طبق آخرین گزارش‌ها، تکریت اکنون در محاصره کامل ارتش و نیروهای مردمی عراق قرار گرفته و این نیرو‌ها تلاش می‌کنند؛ مرکز این شهر را به کنترل خود در آورند. اما به دلیل بمب‌های کارگذاشته شده از سوی داعش در ساختمان‌ها و خیابان‌های شهر تکریت، عملیات با احتیاط از سوی ارتش و نیروهای مردمی عراق دنبال می‌شود.

در همین حال نیروهای ائتلاف بین المللی در شمال موصل نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند، با حملات هوایی متوالی به کاروان‌های داعش جاده امداد رسانی میان سوریه وعراق را قطع کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید