فرار ده‌ها تن از زندان‌های داعش در شمال سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که روز سه شنبه ۱۰ مارس حدود ۹۵‌تن از زندانیان در یکی از زندان‌های گروه دولت اسلامی موسوم به داعش در شمال سوریه، موفق به فرار شدند؛ اما بسیاری از آن‌ها بار دیگر دستگیر شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید که عملیات فرار در زندانی در شهرک الباب در ۳۰ کیلومتری جنوب مرزهای ترکیه روی داده است.

گروه داعش مناطق وسیعی از شمال سوریه و عراق را تصرف کرده و در آن‌ها زندان و دادگاه‌هایی وابسته به خود تاسیس کرد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید غیر نظامیانی سوری، حدود ۳۰تن از جنگجویان کُرد و همچنین اعضایی از گروه‌های اسلامگرای رقیب داعش، در میان فراریان هستند.

جنگجویان کُرد که از پشتیبانی هوایی ائتلاف بین‌الملل به رهبر آمریکا برخوردارند تلاش می‌کنند تا با گروه داعش در شمال سوریه مقابله کنند.

پس از عملیات فرار، گروه داعش در شهرک الباب وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد و به وسیله بلندگو از ساکنان خواست فراری‌یان را دستگیر کنند. تا کنون بیش از نیمی از فراریان دوباره دستگیر شدند.

رامی عبدالرحمن مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید که شبه‌نظامیان داعش ایست‌های بازرسی جدیدی برپا کرده و اقدام به بازرسی منزل به متزل می‌کند.

شهرک الباب در شمال حلب قرار دارد. این شهرک اوایل هفته شاهد درگیری داخلی میان شبه‌نظامیان داعش بود و شماری از زندانیان عضو این گروه با فرار از زندان خود را به ترکیه رساندند. در این درگیری‌ها دستکم ۹تن از اعضای داعش کشته شدند.

عبدالرحمن می‌گوید که این فرار‌ها نشان از ضعف در گروه داعش دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید