ریاض میزبانی مذاکرات برای حل بحران یمن را پذیرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دفتر ملک سلمان، خادم حرمین شریفین، طی بیانیه‌ای اعلام کرد، پس از توافق کشورهای عضو شورای همکاری خلیج، بر سر برگزاری مذاکرات میان طرف‌های درگیر در یمن به منظور پایان دادن بحران جاری این کشور، ریاض میزبانی این گفتگو‌ها را پذیرفته است.

در این بیانیه آمده است، عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن از پادشاهی سعودی درخواست کرده بود تا میزبان مذاکرات میان طرف‌های درگیر در بحران یمن شود. این درخواست به دفتر شورای همکاری خلیج که مقر آن در ریاض است ارسال شده بود. پس از موافقت شورا، پادشاهی عربی سعودی با درخواست رئیس جمهوری یمن برای میزبانی این گفتگو‌ها موافقت کرد.

یمن در همسایگی پادشاهی سعودی، بزرگ‌ترین تولید کننده نفت جهان قرار دارد، این کشور درگیر بحرانی داخلی است که به علت حضور قوی القاعده از یک سوی و قبضه قدرت توسط حوثی های متحد با ایران از سوی دیگر، نگرانی جهانی را بر انگیخته است. رئیس جمهوری این کشور از سوی کشورهای عربی و غربی حمایت می‌شود در پی کودتای حوثی ها و کنترل پایتخت توسط آنها به بخش جنوبی یمن رفته و شهر عدن را پایتخت موقت یمن اعلام کرده است.

هادی منصور در فوریه گذشته از حصر خانگی اعمال شده علیه وی توسط حوثی‌ها گریخت و به عدن رفت تا در آنجا وظایف خود را به عنوان رئیس از سر گیرد. پس از آن سازمان ملل به منظور برون رفت از بحران کنونی این کشور، برای میانجیگری میان طرفین درگیر اعلام آمادگی کرد.

سازمان ملل همچنین با اشاره به اوضاع بغرنج در این کشور تاکید کرد که یمن در آستانه یک جنگ داخلی تمام عیار قرار دارد.

از سوی دیگر منصورهادی رئیس جمهوری منتخب مردم یمن، از مذاکره با حوثی پیش از این که صنعا پایتخت این کشور را تخلیه نکرده اند، خودداری می‌کند و خواستار انتقال مذاکرات به مکان بی‌طرفی شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید