بمباران یک چاه نفت داعش ۳۰ کشته بر جای گذاشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیده‌بان حقوق بشر سوریه روز دوشنبه، ۹ مارس، از بمباران هوایی یک چاه نفتی در دست داعش در سوریه، توسط نیروهای ائتلاف بین المللی خبر داد. در این حمله هوایی ۳۰ نفر کشته شدند.

رامی عبدالرحمان، رئیس دیده‌بان حقوق بشر سوریه، اظهار داشت که در میان کشته شدگان شماری کارگر چاه نفت و تندروهای داعش دیده می‌شود. این چاه در شهرک تل ابیض سوریه، در نزدیکی مرز با ترکیه قرار دارد.

یک سخنگوی نیروهای ائتلاف ضد داعش در این زمینه اظهار داشت: «زمانی که ادعا شود به دلیل بمباران هوایی نیروهای آمریکایی یا ائتلاف، شماری غیر نظامی کشته شده‌اند، تحقیق و بررسی درباره صحت این ادعا آغاز می‌شود.»

سخنگوی ائتلاف این اظهارات را درباره گزارش‌های مربوط به کشته شدن غیرنظامیان بر اثر بمباران‌های هوایی نیروهای ائتلاف بیان کرده است.

گروه داعش طی دو سال گذشته، مناطق زیادی را در سوریه و عراق به کنترل خود درآورد و آن‌ها را جزو قلمروی «دولت اسلامی» بر شمرد. مناطق در دست گروه تندروی داعش در سوریه، دارای چاه‌ها نفت است که از طریق آن‌ها، این گروه بسیاری از هزینه‌های مالی خود را تامین کرده است.

سازمان ملل، در نوامبر گذشته، درآمد روزانه گروه داعش از فروش نفت سوریه را بین ۸۴۶ هزار و ۱. ۶ میلیون دلار برآورد کرده است. در همین حال وزارت دفاع آمریکا گفته است که نفت دیگر منبع اصلی مالی گروه داعش نیست.

به گفته دیپلمات‌های غربی، بمباران چاههای نفتی توسط نیروی هوایی ائتلاف، و کاهش قیمت جهانی نفت، تاثیر زیادی بر قیمت در بازار سیاه که فروش نفتی داعش بر آن استوار بود، داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید