وزیر دفاع یمن از محاصره حوثی ها خارج و به هادی در عدن پیوست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع مطلع العربیه از یمن روز یکشنبه ۸-۳-۲۰۱۵ خبر دادند، سرلشکر محمود الصبیحی، وزیر دفاع این کشور که در صنعا تحت محاصره حوثی‌ها بود، توانست خود را به عدن پایتخت موقت دولت یمن برساند.

به گفته این منابع ۶ تن از محافظان سرلشکر الصبیحی در کمینی در منطقه تعز کشته شدند.

کار‌شناسان می‌گویند پیوستن وزیر دفاع یمن به عبدربه منصور هادی که روز گذشته عدن را پایتخت موقت یمن اعلام کرد، از نظر سیاسی ضربه محکمی به حوثی‌ها تلقی می‌شود.

گفتنی است که شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز سه روز پیش ضمن حمایت از منصور هادی، او را رئیس جمهور قانونی یمن خواند.

منابع العربیه در یمن افزودند، پس از ناپدید شدن سرلشکر الصبیحی و انتشار خبر رسیدن وی به عدن، حوثی‌ها به منظور بازداشت وی به جستجو در مناطق مختلف شهر صنعا و همچنین تفتیش و بازرسی خانه وی پرداختند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از نزدیکان وزیر دفاع یمن، سرلشکر محمود الصبیحی روز شنبه صنعا را به قصد عدن ترک کرد.

سرلشکر الصبیحی یکی از اعضای کابینه حکومت خالد البحاح بود. خالد البحاح و عبدربه منصور هادی رئیس جمهور یمن در تاریخ ۲۲ ژانویه تحت فشار و تهدید حوثی‌ها که صنعا را اشغال کرده اند، استعفا دادند.

حوثی ها در تاریخ ۶ فوریه پارلمان یمن را منحل کرده و هیئتی از اعضای خود برای رهبری جدید کشور تشکیل دادند. اما کشورهای منطقه و جامعه جهانی تاکنون آن‌ها را نه تنها به رسمیت نشناخت، بلکه شورای امنیت با محکوم کردن آن‌ها خواستار خروج بدون قید و شرط آن‌ها از صنعا شد. طی این مدت خالد البحاح و همه وزرای کابینه‌اش بویژه وزیر دفاع تحت بازداشت خانگی در صنعا بسر می‌بردند.

پس از اینکه کشورهای عربی امارات، سعودی، کویت و نیز کشورهای فرانسه، بریتانیا و آمریکا اقدام به بازگشایی سفارتخانه‌های خود در عدن کردند، عبدربه منصور هادی برای اداره کشور در عدن مستقر شد.

منصور هادی روز گذشته اعلام کرد به دلیل اینکه صنعا در اشغال حوثی‌های مسلح قرار دارد، شهر عدن پایتخت موقت یمن خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید