هیئت حوثى‌ها خواستار تدریس زبان فارسى در یمن شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری رسمى ایران «ایرنا» گزارشى از دیدار هیئت نمایندگی گروه حوثی‌ها با مقامات ارشد ایران در تهران که ۴ روز به طول انجامید، منتشر کرده و از یکى از اعضاى هیئت حوثى نقل کرده که «هیئت حوثى‌ها خواستار تدریس ادبیات فارسی و ایجاد مراکز فرهنگی ایرانى در یمن شده است».

بنا بر این گزارش هیئت حوثى‌ها طى سفر خود از دفتر روزنامه دولتى «الوفاق»، که به زبان عربی در ایران چاپ و منتشر مى شود، دیدار کرده و از زبان یکى دیگر از اعضاى هیئت نقل کرده که «حوثى‌ها خون مقاومت ایرانى در رگ‌هایشان جارى است».

از سوی دیگر، دومین هواپیماى ایرانى روز پنجشنبه در فرودگاه بین المللی صنعا به زمین نشست. مخالفان روابط حوثى‌ها با ایران مى گویند که این هواپیما‌ها در چارچوب حمایت تهران از کودتاى نظامى حوثى‌ها که همچنان به اشغال نهادهای دولتی یمن ادامه مى دهند به صنعا فرستاده شده‌اند.

بنا به گزارش خبرگزاری «سبأ» یمن، امیر الدین روح نواز از مسؤولان سازمان هلال احمر ایران گفت: کمک‌های هلال احمر ایران به هلال احمر یمن حدود هفت تن مى باشد که شامل پتو، فرش و تجهیزات پزشکی، وبهداشتى است، و اشاره کرد که «کمک‌های دیگر به زودی به یمن خواهد رسید».

در تاریخ ۲۸ فوریه قراردادی میان دو شرکت هواپیمایی ایران و یمن امضا شد. خطوط هوایی «ماهان» و «یمن ایر» پروازهای خود را به مقصد صنعا و تهران از سرگرفتند. بر اساس این قرارداد هر یک از دو شرکت چهارده پرواز هفتگی میان پایتخت‌های ایران و یمن انجام می‌دهند.

گفتنى است که رئیس جمهور یمن، عبد ربه منصور هادی، شنبه گذشته اعلام کرد که «توافقنامه پرواز بین ایران و حوثى‌ها از درجه اعتبار ساقط و غیر قانونی است.»

هادی تاکید کرد که «ایران و حوثی‌ها و رئیس جمهور سابق علی عبدالله صالح در اشغال صنعا همکارى کرده و ابتکار عمل شوارى همکارى خلیج جهت حل وفصل مساله یمن را خنثی کردند».

هیئت ۱۵ نفره حوثى‌ها به ریاست صالح الصماد، رییس شورای حکومتی گروه «انصار الله» هدف از انجام سفر خود به تهران را تحکیم مناسبات و همکاری‌های بین ایران ویمن در عرصه‌های مختلف اعلام کردند.

عبدالملک الحوثی، رهبر شیعیان حوثی یمن، اخیراً خواستار برقراری و تقویت مناسبات یمن و جمهوری اسلامی ایران شده بود.

ناظران می‌گویند که تهران از طریق حمایت از کودتاى حوثى‌ها وتوافق با آنان برای ایجاد یک پل هوایی به دنبال نفوذ بیشتر در یمن است و ممکن است به ارسال سلاح و مهمات برای حوثى‌ها جهت مقابله با شورش هاى قبیله‌ای، به خصوص قبایل مأرب، به علت وجود چاه‌های نفت در این منطقه مبادرت ورزد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید