پیشرفت گفت‌و‌گوها میان طرف های درگیر لیبیایی در مراکش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرنگار العربیه روز شنبه ۷ مارس از ادامه گفت‌و‌گو‌ها در روز سوم، میان گروههای لیبی در مرکش خبر داد. گزارش‌های رسانه‌ای و منابع رسمی از احتمال رسیدن به راه حل میان گروههای لیبی پیش از بازگشت به کشورشان خبر می‌دهد.

به گزارش العربیه، گروههای متخاصم در لیبی، پس از انجام گفت‌و‌گو‌ها سه روزه در مراکش برای چند روزی به کشورشان باز می‌گردند تا پس از مدتی بار دیگر گفت‌و‌گو‌های خود را در رباط ادامه دهند. در مرحله بعدی گفت‌و‌گو‌ها قرار است اسامی افراد برای رهبری یک «دولت وفاق ملی» پیشنهاد داده شود.

پس از سقوط رژیم معمر القذافی در لیبی در سال ۲۰۱۱، این کشور شاهد جنگ داخلی میان تندروهای اسلامگرا و ارتش این کشور به رهبری خلیفه حف‌تر بود.

برناردینو لیون، می‌انجیگر بین المللی، روز گذشته اعلام کرد که مذاکرات لیبی‌ها در منطقه الصخیرات در حومه رباط، با پیشرفت‌هایی از جمله توافق بر سر تشکیل دولت وحدت ملی و مسائل امنیتی همراه بود.

در همین حال شریف الوفی محمد عضو سابق پارلمان لیبی در گفت‌و‌گو با العربیه با اعلام اینکه در هفته آینده دور جدید مذاکرات میان لیبی‌ها در مراکش صورت می‌گیرد، اظهار داشت: «ما در گفت‌و‌گو‌ها، در حال حرکت به جلو هستیم».

بنا به گفته الوفی محمد، در گفت‌و‌گوهای مراکش همه جزئیات دولت آینده لیبی و مشخصات افراد مورد نظر برای رهبری این دولت مورد بررسی قرار می‌گیرد. نتایج این گفت‌و‌گو‌ها، جهت تصویب نهایی، تقدیم پارلمان لیبی خواهد شد.

از سوی دیگر محمد معرب وابسته به گروههای طرابلس، تاکید کرد که لیبی به دولت نجات ملی نیاز دارد. وی در گفت‌و‌گو با العربیه نسبت به دست یابی به توافق سیاسی کامل جهت برون رفت از بحران کنونی لیبی ابراز امیداوری کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید