اهوازی ها در برابر پارلمان اروپا به تظاهرات پرداختند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پاسخ به فراخوان «جنبش عربی آزادیبخش الاحواز»، صدها اهوازی و طرفداران آنها، در خیابان های بروکسل علیه سیاست های جمهوری اسلامی ایران در اقلیم اهواز به تظاهرات پردختند.

به گزارش العربیه، معترضان در پایان، به منظور جلب توجه بین المللی نسبت به آنچه که «حقوق سلب شده و قضیه حق به جانب» خود توصیف کردند، در برابر ساختمان پارلمان اروپا در بروکسل پایتخت بلژیک تجمع کردند.

جنبش اهوازی در بیانیه ای که نسخه ای از آن به دست العربیه رسید، شکنجه، تبعیض قومی و فرقه ای، کوچ اجباری، اعدام ها، تصرف زمین ها و شهرک سازی در اقلیم نفت خیز اهواز را محکوم کردند.

این بیانیه مقامات ایرانی را به « پایمال کردن حقوق احوازی ها و دیگر ملت های غیر فارس و نیز حقوق مردم سوریه، لبنان، عراق، یمن و بحرین » متهم کرد.

در بخشی از بیانیه آمده است:« ما در این اینجا جمع شدیم تا به وجدان های خود پاسخ داده و در کنار انسانیت، و کسانی که حقوق آنها پایمال شده بایستیم. و قطعا علیه جمهوری اسلامی نژاد پرست ایران که ملت های خاورمیانه را، چه آنها که در جغرافیای این کشور و چه خارج از آن به سر می برند، قربانی سیاست های خود کرده است. این ملت ها به شدت نیاز به حمایت ما دارند.»

«جنبش عربی آزادی بخش الاحواز» « اقدامات خصمانه ایران در کشورهای عربی که از طریق مداخله مستقیم، تهدید و تحریک و یا از طریق گروههای شبه نظامی وابسته به تهران صورت می گیرد و باعث نامنی در کشورهای عربی شده است » را محکوم کرد.

این جنبش، در حالی که «اعدام ها و بازداشت های خودسرانه» در اهواز را محکوم نمود، قرار دادن قضایای مربوط به ملت های غیر فارس و نقض حقوق بشر در ایران، به عنوان پرونده برای چانه زنی در مذاکرات جاری میان غرب و تهران بر سر برنامه هسته ای را رد کرد.

این جنبش اهوازی همچنین خواستار «ارسال کارشناسان ویژه از سوی سازمان ملل متحد برای آگاهی نسبت به نقض مکرر حقوق شهرندان احوازی» شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید