کشته شدن چهار تن از رهبران «جبهه النصره» در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع خبری مخالفان بشار اسد، بامداد جمعه ۶-۳-۲۰۱۵ از کشته شدن ۴ تن از برجسته‌ترین رهبران جبهه «النصره» شاخه القاعده در پی یک انفجار در سوریه خبر دادند.

ابوهمام الشامی یکی از رهبران و فرمانده نظامی «النصره» در سوریه و سه عضو برجسته دیگر «مجلس شورای النصره»، ابومصعب الفلسطینی، عمر الکُردی و ابو البراء الانصاری، در این انفجار کشته شدند.

این انفجار در مقر تجمع رهبران «النصره» در شهرک سلقین واقع در استان ادلب در شمال غرب سوریه اتفاق افتاده است.

منابع مخالفان سوری گزارش‌های ضد ونقیضی در باره نحوه کشته شدن همزمان این ۴ عضو برجسته جبهه النصره منتشر کردند، اما هنوز چگونگی وقوع آن مشخص نشده است. برخی منابع، انفجار را ناشی از بمب گذاری دانسته‌اند، در صورتی که منابع نزدیک به النصره می‌گویند، رهبران آن‌ها هدف حملات یک بالگرد نظامی قرار گرفته‌اند.

دیدبان حقوق بشر سوریه با تایید این خبر اعلام کرده که برخی گزارش‌های ضد و نقیض از احتمال کشته شدن «ابومحمد الجولانی» رهبر و امیر «النصره» در این انفجار خبر دادند.

به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه به نقل از برخی منابع سوری، ابومحمد الجولانی نیز در این مقر حضور داشته است.

این در حالی است که خبرگزاری رسمی سوریه، «سانا»، بعد از ظهر روز جمعه 6-3-2015 اعلام کرد، فرمانده جبهه النصره به دست ارتش سوریه کشته شده است.

به گزارش رویترز به نقل خبرگزاری سوریه، ابوهمام شامی و شماری از رهبران «جبهه النصره» در یک عملیات نوعی، توسط ارتش سوریه کشته شدند.

ابو همام الشامی، یا «فاروق السوری» لقب‌های سمیر حجازی است. او در اواخر دهه نود میلادی (۱۹۹۸-۱۹۹۹) برای جهاد عازم افغانستان شده بود. وی در آن زمان به ابو مصعب الزرقاوی پیوست و به مدت یک سال در اردوگاه نظامی «الغرباء» در افغانستان باقی ماند تا اینکه به عنوان امیر منطقه فرودگاه قندهار منصوب شد.

ابوهمام از اولین کسانی بود که با اسامه بن لادن، ابومصعب الزرقاوی و ابو حمزه المهاجر که همه آن‌ها کشته شدند، فعالیت می‌کرد.

اولین بار که با اسامه بن لادن در افغانستان بیعت کرد، بن لادن او را مسئول سوری‌های جهادگر وابسته به القاعده در افغانستان کرد. وی پس از سقوط صدام حسین توسط آمریکا، از سوی القاعده ماموریت یافت که به عراق برود و مدت چهار ماه در آنجا ماند و طی این مدت با ابو مصعب الزرقاوی و ابو حمزه المهاجری ملاقات کرد. سرانجام توسط نیروهای عراقی دستگیر و به سوریه تحویل داده شد، اما رژیم سوریه پس از مدتی او را‌‌ رها کرد. ابوهمام پس از آزادی از زندان سوریه دوباره به عراق بازگشت و مسئول آموزش نظامی نیروهای تحت کنترل ابومصعب الزرقاوی در عراق شد.

در سال ۲۰۰۵ عراق را به قصد لبنان ترک کرد اما در آنجا بازداشت شد و به ۵ سال زندان محکوم شد. او پس از آنکه از زندان خارج شد، بار دیگر به جبهه النصر در سوریه ملحق شد.

ابو همام الشامی دومین شخصیت برجسته «جبهه النصره» بعد از ابو محمد جولانی در سوریه و نیز یکی از فرماندهان ارشد القاعده در افغانستان بود.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید