الفیصل: برای امنیت خلیج باید مانع از دستیابی ایران به اسلحه اتمی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

شاهزاده سعود الفیصل وزیر امور خارجه سعودی، در کنفرانس خبری پنجشنبه ۵ مارس خود با جان کری همتای آمریکایی‌اش، به ملت و دولت سعودی به مناسبت آزادی عبدالله الخالدی دیپلمات این کشور در یمن که توسط القاعده ربوده شده بود، تبریک گفت.

در این کنفرانس خبری که پس از نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج با کری برگزار شد، شاهزاده سعود الفیصل گفت آنچه در جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت، سازنده بود.

او با بیان این‌که اوضاع در یمن در سایه توافق بین‌المللی برای مخالفت مطلق با کودتا در این کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت، افزود: «وزرای خلیجی با کودتا در یمن و بخش‌نامه‌های حوثی مخالفت و بر اهمیت روند سیاسی در این کشور برپایه ابتکار عمل خلیجی تاکید کردند.» او همچنین موافقت سعودی را با درخواست رئیس جمهوری یمن برای انتقال گفت‌وگو‌ها به ریاض اعلام کرد.

او ادامه داد که وزرای امور خارجه خلیج، پرونده اتمی ایران را هم با کری مورد بحث و بررسی قرار دادند. او تاکید کرد: «سعودی از تلاش‌های کشورهای بزرگ در مذاکرات با ایران حمایت می‌کند.» او خاطرنشان کرد: «سخنان کری مبنی بر اینکه ایران نباید به اسلحه اتمی دست یابد واضح بود.»

وزیر امور خارجه اظهار داشت: «به کری از نگرانی‌های خود از دخالت ایران در سوریه، لبنان، یمن و عراق گفتیم.» او با بیان این‌که ایران بر عراق چیره شده و تروریسم را تشویق می‌کند گفت: «امنیت خلیج با جلوگیری از دستیابی ایران به اسلحه اتمی تامین می‌شود.»

او خاطرنشان کرد: «با کری تلاش‌های ائتلاف بین‌الملل برای جنگ با تروریسم را مورد بحث و بررسی قرار دادیم و بر موضع سعودی در اهمیت حمله بین‌المللی در جنگ با داعش تاکید کردیم.»

او ادامه داد: «ادامه بحران سوریه این کشور را به پایگاهی برای تروریسم تبدیل کرده که عامل آن بشار اسد است. باید با حمایت از اپوزیسیون میانه رو، تعادل نظامی را در سوریه ایجاد کنیم.»

از سویی کری در کنفرانس خبری گفت: «دیپلمات‌های ما در خارج اولویت ما هستند و نمی‌توان ایالات متحده را از راه تهدید دپیلمات‌های ما ترساند.» او ادامه داد: «شراکت ما با کشورهای خلیج بسیاری ضروری است. واشینگتن در پی رابطه‌ای نزدیک با ملک سلمان بن عبدالعزیز است.»

درباره پرونده اتمی ایران، کری گفت: «دستیابی به توافق با ایران جلوی گسترش اسلحه اتمی را می‌گیرد و هدف از سفرم به ریاض مطلع کردن شرکای خارجیمان از روند مذاکرات با ایران است.»

او خاطرنشان کرد: «پیشرفت‌هایی در مذاکرات با ایران داشتیم اما شکاف‌هایی وجود دارد و پیش از بازگشت به مذاکرات ایران باید پاسخ‌هایی مشخص ارائه دهد. ما به حل و فصل مسائل با ایران پایبند هستیم از جمله حمایت این کشور از تروریسم. ایران همچنان کشوری حامی تروریسم نام دارد.»

درباره بحران یمن، کری گفت: «حوثی‌ها باید به ابتکار عمل خلیجی پایبند باشند.»

درباره اوضاع در سوریه نیز خاطرنشان کرد: «اسد برای بقای خود، کشورش را نابود کرد. او مشروعیت خود را از دست داده اما اولویت ما جنگ با داعش است، باید توان اپوزیسیون را برای دستیابی به راه حلی سیاسی در سوریه افزایش داد. برکناری اسد ممکن است به فشار نظامی نیاز داشته باشد.»

صبح پنجشنبه ریاض میزبان نشست وزرای امور خارجه خلیج با جان کری بود. او پس از نشست با پادشاه سعودی دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار مسائل مشترک و روابط میان در کشور، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید