آغاز نشست وزرای خارجه کشورهای همکاری خلیج با جان کری در ریاض

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزرای خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج روز پنجشنبه پنجم ماه مارس در ریاض پایتخت سعودی با جان کری، وزیر خارجه آمریکا تشکیل جلسه می‌دهند تا نتایج مذاکرات اتمی ایران و آمریکا را مورد بحث و بررسی قرار دهند.

شورای همکاری خلیج از کشورهای بحرین، پادشاهی سعودی، عمان، قطر، امارات متحده عربی و کویت تشکیل شده است.

سفر وزیر خارجه آمریکا به ریاض، بلافاصله پس از چند روز دیدار و گفت‌و‌گو با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در سوئیس صورت گرفته است.

گفته می‌شود که سفر کری، به سعودی و تشکیل جلسه با وزرای خارجه کشورهای همکاری خلیج با هدف توضیح نتایج مذاکرات هسته ای و رفع نگرانی کشورهای عربی بویژه سعودی از عواقب توافق تهران - واشینگتن صورت گرفته است.

قرار است در این اجلاس کری برنامه‌های هسته‌ای ایران و نتایج مذاکرات و همچنین بحران یمن را با وزرای خارجه کشورهای همکاری خلیج مورد بحث قرار دهد.

در همین حال وزارت خارجه آمریکا تاکید کرده که هدف واشینگتن از مذاکرات با تهران تلاش برای دستیابی به توافقی بر سر برنامه هسته‌ای ایران است و نه آشتی با این کشور که حدود ۳۵ سال روابط خصمانه ای با ایالات متحده دارد.

ماری هارف سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد که هیچ ارتباطی میان رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران و برخی همگرایی در مسائل کلی در منطقه میان واشینگتن و تهران وجود ندارد.

وی افزود: «ایالات متحده آمریکا هنوز در مورد برخی مسائل مربوط به ایران از جمله مسئله نقض حقوق بشر، مسئله تروریسم، بحران سوریه و حزب الله، نگرانی‌های جدی دارد.

کری قبل از سفرش به ریاض در سوئیس با ظریف در باره برنامه هسته‌ای ایران مذاکره کرده بود. این مذاکرات در چارچوب تلاش کشورهای گروه ١+۵ برای حل و فصل پرونده هسته‌ای ایران صورت گرفته است.

برخی کشورهای غربی و اسرائیل ایران را به تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی متهم می‌کنند، اما ایران همواره این اتهام را رد کرده و می‌گوید برنامه هسته ایش صرفا صلح آمیز است و بعد نظامی ندارد.

از سوی دیگر، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران گفت که تهران و گروه ۱+۵ به یک توافق بر سر برنامه اتمی «خیلی نزدیک» هستند.

ظریف به شبکه ان‌بی‌سی نیوز آمریکا گفت: «ما معتقدیم خیلی نزدیک هستیم و البته شاید خیلی هم دور. جزئیاتی هست که باید حل شود.»

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران و عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده این کشور نیز پیش‌تر گفته بود تهران و واشنگتن به دنبال دستیابی به «پیشرفتی بزرگ‌تر» از آن‌چه که در آخرین دور مذاکرات هسته‌ای به آن دست یافته بودند، هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید