نگرانی آمریکا از افزایش خشونت مذهبی در پی عملیات تکریت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ژنرال مارتن دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش امریکا، سه شنبه ۴ مارس گفت که نقش ایران و شبه‌نظامیان شیعه در عملیات جاری برای باز پس گیری شهر تکریت از گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، می‌تواند «مثبت» باشد، چنانچه به تنش مذهبی با سنی‌ها نینجامد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ژنرال دمپسی که در کمیسیون نیروهای مسلح مجلس سنای آمریکا سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد که دخالت ایران اکنون از هر زمان دیگری واضح‌تر است.

او ادامه داد: «در حقیقت این دخالت تنها در صورتی که به تنش‌های مذهبی بینجامد، مشکل ساز خواهد بود.»

تکریت شهری سنی است که در شمال بغداد قرار دارد.

از روز دوشنبه ۳۰‌هزار تن از نیروهای ارتش، پلیس، گروه‌های شبه‌نظامی شیعه و برخی عشایر سنی، بزرگ‌ترین حمله علیه شبه‌نظامیان گروه تندروی داعش را از زمان تصرف مناطق وسیعی از عراق توسط آن‌ها آغاز کردند. هدف از این حمله باز پس گیری شهر تکریت است.

ژنرال دمپسی گفت یک سوم نیروهای شرکت کننده در عملیات تکریت از لشکر پنجم ارتش عراق هستند و دو سوم دیگر را نیروهای بسیج مردمی تشکیل می‌دهند؛ شبه‌نظامیان شیعه‌ای که با حمایت ایران سازماندهی شدند.

او ادامه داد: «چنانچه این نیرو‌ها به شکلی درست عمل کنند، یا به عبارتی شهر را به صاحبانش باز گردانند، این مساله تاثیری مثبت بر این حمله خواهد داشت.»

از سویی اشتون کار‌تر وزیر دفاه آمریکا گفت که امیدوار است حمله تکریت به بیدار کردن «شبح فتنه مذهبی» در عراق نینجامد. دهه گذشته عراق شاهد اوج خشونت‌های مذهبی بود که هزاران کشته برجای گذاشت.

سه شنبه ژنرال لوید اوستن فرمانده نیروهای آمریکایی در عراق گفت که ایالات متحده قصد تماس و هماهنگی با ایرانی‌ها در عراق را ندارد. اوستن گفت: «ما دقیقا نمی‌دانیم آن‌ها چه می‌کنند اما حمله به تکریت ناگهانی نبود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید