حمایت شورای امنیت از هادی منصور، رئیس جمهوری یمن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شورای امنیت سازمان ملل متحد شامگاه سه شنبه ۴-۳-۲۰۱۵ پس از پایان جلسه بررسی گزارش جمال بن عمر، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به یمن، با صدور بیانیه‌ای از ریاست جمهوری عبدربه هادی منصور به عنوان رئیس جمهور قانونی این کشور حمایت، و بر حفظ یکپارچگی یمن و ادامه گفت گو‌ها میان طرف های سیاسی تاکید کرد.

از سوی دیگر کشورهای عربی خلیج نیز برای پایان دادن به بحران یمن و ادامه گفت و گوها به تلاش های خود افزودند.

اتحادیه عرب برای اجلاس آینده خود از عبدربه هادی منصور به عنوان رئیس جمهوری یمن برای شرکت در کنفرانس سالانه خود دعوت کرده است.

هادی منصور روز گذشته اعلام کرد، برای تضمین موفقیت گفت‌و‌گو میان طرف‌های سیاسی یمنی، این گفت‌و‌گو‌ها بهتر است در خارج از این کشور انجام گیرد. اما حزب «کنگره ملی» که علی عبدالله صالح رئیس جمهور سابق یمن آن را رهبری می‌کند و نیز شبه نظامیان مسلح حوثی‌ها که اکنون صنعا را اشغال می‌کنند با پیشنهاد عبدربه هادی منصور مخالفت کردند.

یکی از منابع یمنی به روزنامه «شرق الاوسط» گفته است، کشور عمان آمادگی خود برای میزبانی جلسه گفت‌و‌گو‌ها میان طرف‌های سیاسی یمن را اعلام کرده است.

در همین حال جمال بن عمر، فرستاده سازمان ملل به یمن اعلام کرد که طرف‌های سیاسی یمن برای از سرگیری مذاکره و گفت‌و‌گو توافق کردند اما برای مکان برگزاری آن هنوز به توافق نرسیدند.

کار‌شناسان و تحلیگران امور یمن معتقدند که با صدور بیانیه جدید شورای امنیت و حمایت این ارگان بين المللى از هادی منصور و همچنین ازسرگیری فعالیت سفارتخانه‌های کویت، امارات، سعودی و بریتانیا در عدن و دعوت اتحادیه عرب از هادی منصور برای سخنرانی در اجلاس سالانه این اتحادیه، کفه ترازو به ضرر حوثی تغییر یافته و این گروه اکنون با انزوای سیاسی منطقه‌ای و بین المللی بیشتری روبرو است.

همزمان با این تحولات ایالات متحده آمریکا از عبد ربه منصور هادی به عنوان رئیس‌جمهور قانونی یمن اعلام حمایت کرد.


متیو تولر، سفیر آمریکا در یمن در سخنانی پس از دیدار با عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری یمن در کاخ ریاست‌جمهوری شهر عدن با تاکید بر حمایت واشنگتن از منصور هادی، عنوان داشت که یمنی‌ها هیچ گزینه‌ای جز گفت‌وگوی ملی که هادی از آن حمایت می‌کند، ندارند.

سفیر آمریکا نخستین دیپلمات غربی است که از زمان خروج عبد ربه منصور هادی از صنعاء و حضورش در عدن با وی دیدار کرده است.

محمد الجابر، سفیر سعودی در یمن نیز در این دیدار حضور داشت. سفیران کشورهای شورای همکاری خلیج ظرف چند روز گذشته فعالیت خود را در عدن از سر گرفته و بر حمایت کشور‌هایشان از عبد ربه منصور هادی تاکید کردند.

گفتنی است که شورای امنیت چندهفته پیش نیز با صدور قطعنامه‌ای از شبه نظامیان حوثی یمن خواست که بدون قید و شرط کنترل نهادهای دولتی را‌‌ رها کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید