عراق.. باز پس گیری مواضعی در تکریت و فرار فرماندهان داعش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عماد الزهیری فرمانده عملیات سامرا در گفت‌و‌گو با العربیه اظهار داشت که عملیات آزادی سازی تکریت «گسترده و مرحله به مرحله» اجرا می‌شود. او اعلام کرد که تاکنون ۲۰۰ کیلومتر مربع از زمین‌های شرق و شمال شرق سامرا و نیز مناطق نهر صافی، العنویتان و مسیر شیخ محمد به سامرا از دست داعش آزاد شدند.

از سوی دیگر، کمیته امنیتی استان صلاح الدین از ورود ارتش عراق به تکریت و به دست گرفتن بیمارستان، دانشکده پلیس، منطقه الطین و سه روستا در شرق تکریت خبر داد.

به گزارش العربیه، الزهیری افزود که داعش در برخی از مناطق محاصره شده و فرماندهان این گروه در حال عقب نشینی به الحویجه و نینوی در شمال استان صلاح الدین هستند.

فرمانده عملیات سامرا با اشاره به اینکه عملیات آزادی سازی تکریت، مرحله به مرحله صورت می‌گیرد، افزود نیروهای عراقی به سمت منطقه الدور در جنوب تکریت در حال پیشروی هستند.

از سوی دیگر، منیر حسین العلی، عضو شورای استان صلاح الدین اظهار داشت که داعش دو اثر تاریخی شهر تکریت یعنی «کلیسای شرق» و «مزار اربعین» را ویران کرده است.

یک منبع امنیتی از تشکیل یک هنگ نظامی از جوانان عشایر صلاح الدین برای مشارکت در آزاد سازی استان خود خبر داد. این هنگ «گردان‌های شهدای صلاح الدین» نام گذاری شده است.

در همین حال، وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» شامگاه روز دوشنبه اعلام کرد که آمریکا و همپیمانان آن هیچ درخواستی برای بمباران هوایی جهت پشتیبانی از نیروهای عراقی، از سوی دولت این کشور دریافت نکرده‌اند.

استیون وارین سخنگوی پنتاگون به خبرنگاران گفته است: «ما هیج حمله هوایی جهت پشتیبانی از نیروهای عراقی در تکریت انجام ندادیم.»

حدود ۳۰ هزار نظامی و شبه نظامی ارتش عراق و نیروهای شبه نظامی، از روز یکشنبه عملیات آزاد سازی شهر تکریت از داعش را با پشتیبانی هوایی و توپخانه آغاز کرده‌اند. این حمله به عنوان بزرگ‌ترین عملیات نظامی علیه داعش توصیف شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید