رئیس جمهوری یمن خواستار انتقال گفتگو‌ها به ریاض شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن، روز سه شنبه ۳ مارس، خواستار انتقال گفتگو‌ها بین گروههای مختلف یمنی به مقر شورای همکاری خلیج در ریاض، پایتخت پادشاهی سعودی شد.

هادی همچنین از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست تا سفارتخانه‌های خود را به شهر جنوبی عدن منتقل کنند. عدن، پس از سقوط شهر صنعا به دست کودتاچیان حوثی، اکنون به محل استقرار رئیس جمهوری قانونی این کشور تبدیل شده است.

یک منبع نزدیک به ریاست جمهوری یمن گفت: «هادی درخواست انتقال گفتگو‌ها به مقر شورای همکاری خلیج در ریاض را پس از دیدار با سران قبائل در عدن اعلام کرده است.»

این منبع به نقل از هادی گفت: «بعضی از طرف‌ها حاضر به مشارکت در گفتگو‌ها در عدن یا تعز نیستند، و من خواستار انتقال این گفتگو‌ها به مقر شورای همکاری خلیج در ریاض و به ریاست این شورا شده‌ام.»

شورای همکاری خلیج، پشتیبان اصلی توافقی بود که بر اساس آن در سال ۲۰۱۲ حکومت یمن از علی عبدالله صالح، ریاست جمهوری پیشین به هادی منتقل شد. این انتقال بعد از سال‌ها تظاهرات و درگیریهای خیابانی صورت گرفت.

از سوی دیگر، جمال بن عمر، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن، روز دوشنبه گفت که طرفهای حاضر در گفتمان یمن پذیرفته‌اند تا گفتگو‌ها به محلی که آن‌ها تعیین می‌کنند منتقل شود.

گروههای شرکت کننده در گفتمان یمن، بعد از تصرف شهر صنعا توسط کودتاچیان حوثی، حاضر به ادامه این گفتگو‌ها در آن شهر و زیر فشار نظامی حوثی‌ها نیستند. شهر صنعا در ۲۱ سپتامبر به دست نیروهای حوثی سقوط کرد، و رئیس جمهوری یمن تحت حصر خانگی قرار گرفت.

هادی یکماه پیش موفق به فرار از صنعا به شهر جنوبی عدن شد، و وظایف خود را به عنوان رئیس جمهوری قانونی یمن در این شهر ادامه داد. بسیاری از کشورهای جهان سفارتخانه‌های خود را در صنعا، پایتخت یمن و پس از سقوط این شهر، بسته‌اند.

بیشتر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج هم بعد از استقرار هادی در عدن، سفارتخانه‌های خود را به این شهر منتقل کرده‌اند.

ماتیو تویلر، سفیر آمریکا در یمن هم روز دوشنبه بعد از بازدید از عدن اعلام کرد که از عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن کاملا پشتیبانی می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید