عملیات گسترده نیروهای عراقی برای آزاد سازی تکریت آغاز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارتش عراق و شبه نظامیان شیعی معروف به «نیروهای بسیج مردمی» عملیات گسترده خود را برای آزاد سازی کامل شهر تکریت از عناصر گروه داعش، آغاز کردند. حیدر العبادی نخست وزیر عراق به ساکنان سنی تکریت اطمینان داد که هیچ عملیات انتقامی علیه آن‌ها اتفاق نخواهد افتاد.

به گزارش العربیه، جنگ گسترده علیه تندورهای داعش در تکریت، تاکنون به آزادسازی دو منطقه «الطین» در شمال تکریت و البو عبید در غرب این شهر منجر شده است. این حمله از سه محور آغاز شده است.

پیش‌تر شورای استان صلاح الدین، آغاز بمباران هوایی ارتش عراق علیه شهر تکریت مرکز این استان را اعلام کرده بود. همزمان با این بمباران که با پشتیبانی راکت انداز صورت گرفت، نیروهای زمینی عراق به پیشروی خود به سمت تکریت ادامه می‌دادند.


حیدر العبادی نخست وزیر عراق، پس از دیدار با فرماندهان نظامی در شهر سامراء عملیات آزاد سازی کامل استان صلاح الدین را اعلام کرد.

در همین حال بدر الدین الفحل نماینده استان صلاح الدین در پارلمان عراق از مشارکت ۸۳ افسر ارتش سابق عراق در عملیات آزاد سازی تکریت خبر داد. وی همچنین گفته است که ۲۰۰۰ نفر از جنگجویان مناطق العلم، طوزخورماتو و سامرا در این عملیات شرکت کردند.

کار‌شناسان می‌گویند که موفقیت در عملیات آزاد سازی تکریت، زمینه آزاد سازی سریع شهر موصل از گروه داعش را فراهم خواهد کرد. نیروهای عراقی و پیشمرگه کردستان خود را برای عملیات علیه داعش در موصل آماده می‌کنند. جان کری وزیر خارجه آمریکا گفته است که عملیات گسترده علیه داعش در موصل، در زمان مناسب اعلام خواهد شد.

کری در این زمینه افزود: «نیروهای عراقی برای آزاد سازی موصل سخت در حال تلاش هستند، این عملیات تنها زمانی آغاز خواهد شد که اطمینان کامل از پیروزی حاصل شود.»

گروه تندروی داعش در دهم ماه ژوئن گذشته پس از عقب نشینی غیر منتظره نیروهای عراقی، شهر موصل را به کنترل خود درآودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید