اعتراض رئیس جمهوری یمن به فرودآمدن هواپیمای ایرانی در صنعا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

عبده ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن فرودآمدن روز یکشنبه یک فروند هواپیمای ایرانی را در فرودگاه صنعا به شدت به آن اعتراض و تاکید کرد، توافقنامه راجع به پروازهای مستقیم میان ایران و شبه‌نظامیان حوثی غیر قانونی و باطل است.

هادی که هم اکنون در شهر عدن مستقر شده، تصریح کرد: «کسانی که این قرارداد را امضا کرده‌اند باید جواب پس دهند.»

هادی در حضور هیئتی از قبایل «مآرب الجوف البیضا» که به دیدار وی آمده بودند، تاکید کرد، قرارداد حوثی‌ها با ایران غیر قانونی، غیر شرعی و باطل است چون حوثی‌ها گماشتن مدیری واجد شرایط برای هواپیمایی کشوری را رد کردند و به جای آن یک شخص مورد اعتماد خود را به این مسئولیت مهم گماشتند.

رئیس جمهوری یمن تاکید کرد که این قرارداد باطل و منسوخ است.

هادی رئیس جمهوری یمن، علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری پیشین ومخلوع را متهم به همکاری با حوثی‌ها کرد که باعث سقوط صنعا پایتخت شده است.

هیئتی از کودتاچیان حوثی به رهبری صالح الصماد از اعضای «انصار الله» سازمان سیاسی حوثی‌ها برای تحکیم روابط این گروه با ایران به تهران سفر می‌کند.

الصماد گفت که هیئت آن‌ها با مقامات بلندپایه ایرانی دیدار خواهد کرد تا روابط آنچه «کشور یمن» خواند را با تهران تحکیم بخشیده و برای همکاری اقتصادی، سیاسی و دیگر امور در آینده به بحث و تبادل نظر بپردازد.

وی افزود: این دیدار در چهارچوب رهنمودهای عبدالملک حوثی انجام می‌گیرد که در سخنرانی خود گفته بود روابطه باکشورهایی که به اراده مردم و تمامیت ارضی یمن احترام می‌گذارند، افق‌های جدیدی برای فرصت‌های اقتصادی و سیاسی بوجود خواهد آورد.

در رابطه با پرواز هواپیمای ایرانی به صنعا، محمد رحیمی مسئول روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشور ایران گفت، فرود هواپیمای ایرانی در فرودگاه صنعا، پروازی «استثنایی» است.

رحیمی که با تلویزیون دولتی ایران گفتگو می‌کرد، گفت: «شرکت هواپیمایی ایرانی ماهان از سازمان هواپیمایی کشوری در خواست مجوز پرواز به سوی صنعا را کرد که سازمان در حالتی استثنایی با این درخواست موافقت کرد». اما وی نگفت که مسافرانی در این پرواز وجود داشته‌اند یا خیر.

خبرگزاری ایسنا روز یکشنبه به نقل از یک منبع مطلع گزارش داده بود که اولین پرواز مستقیم بین ایران و یمن انجام گرفت و براساس این گزارش هواپیمای مذکور حامل دارو و کمک‌های انسانی برای یمن بود. اما آگاهان بیم آن دارند ایران با برقراری پرواز مستقیم بین این کشور و صنعا پایتخت یمن که در اشغال حوثی هاست، و ارسال سلاح و مهمات به گروه حوثی‌ها اوضاع این کشور را پیچیده‌تر کند.

دو روز پیش ایران با حوثی‌ها یک تفاهمنامه حمل و نقل هوایی متقابل امضا کرد که به موجب آن هواپیمایی یمن و شرکت ایرانی ماهان می‌توانند هرکدام تا ۱۴ پرواز هفتگی بین دو کشور انجام دهند.

این تحولات پس از آن صورت گرفت که عبده ربه هادی منصور روز یکشنبه صنعا را پایتخت اشغال شده توسط حوثی‌ها و کودتاچیان نامید.

خبرگزاری فرانسه روز یکشنبه اول ماه جاری مارس از فرود نخستین هواپیمای ایرانی در صنعا خبر داد. این خبرگزاری نوشت که دیپلمات‌های ارشد ایرانی برای استقبال از نخستین هواپیمای پرواز مستقیم میان دو کشور در فرودگاه حضور داشتند. تا کنون پرواز مستقیم میان ایران و یمن وجود نداشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید