نیروهای عراق برای بازپسگیری تکریت از داعش آماده می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گزارشگر تلویزیون العربیه در عراق، روز یکشنبه ۱-۳-۲۰۱۵ از آمادگی نیروهای این کشور برای حمله به تکریت با هدف بازپسگیری آن از گروه داعش خبر داد.

طبق این گزارش نیروهای عراقی به کمک نیروهای مردمی و پوشش هوایی نیروهای ائتلاف بین المللی قرار است ابتدا شهر تکریت را محاصره و سپس از سه محور به آن حمله کنند.

به گزارش العربیه به نقل از منابع نظامی عراق، تنها دلیل به تعویق انداختن عملیات آزادسازی تکریت وجود خانواده‌های زیاد در این شهر است. با خروج تدریجی بسیاری از خانواده‌ها از شهر احتمال آغاز عملیات افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش ارتش عراق و نیروهای مردمی که از فرزندان قبایل عرب سنی در استان صلاح الدین تشکیل شده‌اند، هم اکنون به سمت تکریت در حال پیشروی هستند. این پیشروی تدریجی با هدف محاصره شهر برای آغاز حمله نهایی و خارج کردن داعش از این شهر صورت می‌گیرد.

اگر چه ارتش عراق تاکنون در باره چگونگی این حمله به دلایل امنیتی هیچ اطلاعاتی نداده است، اما تحلیلگران نظامی معتقدند که این حمله قرار است از سه محور انجام بگیرد.

محور اول از منطقه عویجه جنوب تکریت، نیروهای ویژه، معروف به «گردان طلایی» یا (الفرقه الذهبیه) این حمله را از این منطقه آغاز خواهند کرد.

محور دوم حمله را ارتش و پلیس عراق از ناحیه منتهی به دانشگاه تکریت و پایگاه «سپایکر» در شمال تکریت به عهده می‌گیرد.

اما محور سوم از منطقه «سور‌شناس» تا «قضاء الدور» در جنوب شرق تکریت است که گفته می‌شود این از سخت ترین و خطرناک‌ترین این سه محور است.

به نظر می‌رسد که نیروهای عراق با محاصر شهر تکریت از این سه محور نخستین گام برای فراهم کردن زمینه حمله زمینی با پوشش هوایی نیروهای هوایی ائتلاف برای کنترل کامل تکریت را بر می‌دارند.

وزارت دفاع عراق با صدور بیانیه‌ای گفته است که نیروی هوایی عراق و جنگنده‌های ائتلاف، بمباران مواضع داعش را در مناطق تکریت آغاز کردند.

گفتنی است که حملات هوایی ائتلاف تاکنون توانسته است که تلفات سنگینی را به ساختار نظامی داعش وارد کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید