.
.
.

«جنبش جنوب» خواستار ادامه روند گفت وگوها در خارج یمن شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یاسین مکاوی رئیس گروه های موسوم به «جنبش جنوب یمن» (الحراک الجنوبی) خواستار برگزاری کنفرانس گفت و گوی میان طرف های سیاسی یمن در خارج از این کشور شد.

به گزارش العربیه، به نقل از منابع یمنی در جنوب، مکاوی گفت:« برای دوری جستن از هرگونه فشارسیاسی از سوی از گروه های مسلح در صنعا یا طرف های سیاسی با نفوذ در شهر عدن یا صنعا و برای تضمین موفقیت گفت وگوها میان طرف های سیاسی بهتر کنفرانس در خارج از یمن برگزار شود».

مکاوی افزود:«تا زمانی که گفت و گوها در صنعا ادامه دارد جنبش جنوب یمن در آن گفت وگوها شرکت نخواهد کرد».

در خواست جنبش جنوب برای انتقال گفت و گوها به جایی خارج از یمن همزمان با درخواست عبدربه منصور هادی برای انتقال گفت وگوها در خارج از صنعا صورت می گیرد.

گروه های جنبش جنوب از هادی خواستند، روند مسالمت آمیز مذاکرات و گفت وگوها میان همه طیف های سیاسی یمن را که به وساطت کشورهای همکاری خلیج و سازمان ملل صورت می گیرد، ادامه دهد.

گفتنی است که منصور هادی پس از ترک صنعا شهر عدن که یکی از شهرهای بزرگ جنوب یمن است برای اقامت جهت انجام وظایف خود به عنوان رئیس جمهوری انتخاب کرد . وی در اولین کنفرانس خود کودتای حوثی ها را باطل نامشروع خواند. به دنبال این تصمیم کشورهای عربی و سازمان ملل به ریاست جمهوری وی اعتراف کردند.

عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مشروع یمن که با فشار حوثی های مسلح پس از اشغال کاخ ریاست جمهوری این کشور استعفا داد، در اوایل هفته گذشته از صنعاء به شهر جنوبی عدن منتقل شد. او پس از رسیدن به یمن رسما استعفای خود را پس گرفت و به فعالیت خود برای اداره امور یمن پرداخت.

به دنبال اشغال صنعا توسط حوثی ها آمریکا، انگلیس، فرانسه، سعودی و امارات متحده عربی، سفارت خانه های خود را در صنعا تعطیل کردند، اما سعودی و امارات با آغاز فعالیت های هادی در عدن سفارت های خود را مجددا در عدن باز گشایی کردند.

ادر همین حال کمیته ملی جنوب یمن که بزرگترین گروه های «الحراک الجنوبی» را شامل می شود، طی نامه ای به عبداللطیف الزیانی دبیرکل شورای همکاری خلیج، ضمن مخالفت شدید با اقدامات مسلحانه حوثی ها که باعث از هم پاشیدگی نهادهای دولتی در این کشور شدند، از تبدیل شهر عدن مرکز جنوب یمن به پایتخت این کشور مخالف کرده است.

کمیته ملی جنوب یمن اعلام کرده که با تبدیل عدن به مرکز ثقل درگیری های سیاسی، مذهبی بین احزاب یمنی و شبه نظامیان به طور کامل مخالف است. جنبش جنوب، تاکید کرد که با هرگونه اقدامی که با هدف دور زدن خواسته ملت جنوب یمن و تبدیل جنوب به میدان درگیری احزاب شمال صورت بگیرد، به شکل مسالمت آمیز مقابله می کند.