.
.
.

طی حکمی قضایی مصر حماس را «گروه تروریستی» اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع قضایی مصر می‌گویند که دادگاهی در این کشور، روز شنبه ۲۸ فوریه طی حکمی، گروه مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) را به عنوان گروه تروریستی شناسایی کرد.

این حکم حدود یک ماه پس از آن صادر می‌شود که طی حکمی قضایی در مصر، گردان‌های عزالدین قسام شاخه نظامی حماس به عنوان گروهی تروریستی شناسایی شد.

حماس از نظر فکری با گروه اخوان المسلمین مرتبط است. مصر اخوان المسلمین را پس از برکناری محمد مرسی از رهبران این گروه در پی اعتراض‌های مردمی در سال ۲۰۱۳، گروهی تروریستی اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از منابع قضایی، دادگاه امور فوری مصر حکم داد که «حماس به عنوان گروهی تروریستی شناسایی شود و وزیر امور خارجه مصر مامور شده است تا حماس و هرکس با آن ارتباط دارد و از آن حمایت مادی و معنی می‌کند را تروریست بداند.»

این حکم بدوی و قابل تجدید نظر است

سمیر صبری از وکلای مدافعی که علیه حماس شکایت قضایی کردند می‌گوید: «حکم لازم الاجرا است و هیچ کس جز شورای قضایی کشور حق اعتراض به آن را ندارد.»

او افزود: «این شورا که نماینده دولت است در جلسات دادگاه حاضر شد و از لایحه افزودن حماس در فهرست گروه‌های تروریستی حمایت و تاکید کرد که این اراده مردمی است.»

همین دادگاه ماه گذشته رای به افزودن گردان‌های عزالدین قسام شاخه نظامی حماس در فهرست گروه‌های تروریستی کرده بود.


مسئولان مصری می‌گویند اسلحه از نوار غزه فلسطین به دست اسلامگرایان تندرو در شبه جزیره سینا مصر می‌رسد. از زمان برکنار مرسی، حملات تندرو‌ها تا کنون به کشته شدن صد‌ها تن از نیروهای پلیس و ارتش شده است.

در حکم صادره آمده است: «به یقین ثابت شد که گروه حماس اقدام به عملیات خرابکاری، ترور و کشتن بی‌گناهان، غیرنظامیان و افرادی از نیروهای مسلح و پلیس در مصر کرده است.»

این حکم افزوده است: «ثابت شد که این گروه با گروه اخوان المسلمین همکاری می‌کند.»

حماس هرگونه ارتباط خود را با تندرو‌ها و خشونت‌ها در مصر رد کرده و حکم صادره را به شدت محکوم کرده است.

این گروه فلسطینی در حساب کاربری خود در توئی‌تر نوشته است: «حکم دادگاه که حماس را گروهی تروریستی دانسته، لکه ننگی بزرگ است که آبروی مصر را آلوده می‌کند و تلاشی است برای صادر کردن بحران‌های داخلی.»