.
.
.

سنای آمریکا: اوباما پیش از توافق با ایران ملزم به کسب موافقت کنگره است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شماری از نمایندگان مجلس سنای آمریکا شامگاه جمعه 27-2-2015 طرحی را به تصویب رساندند که به موجب آن رئیس جمهوری آمریکا پیش از هرگونه توافق هسته ای با ایران باید موافقت کنگره را به دست آورد.

طرح جدید اوباما را ملزم می کند، حداقل پنج روز پیش از امضای توافق نهایی با ایران متن توافقنامه را برای نقد و بررسی قانونی به کنگره ارجاع کند.

بر همین اساس رئیس جمهوری آمریکا تا 60 روز پس از توافق نهایی نمی تواند تحریم های کنگره علیه ایران را به حالت تعلیق درآورده یا لغو کند.

این طرح به پیشنهاد باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا، نماینده جمهوری خواه و سناتور باب منندز یکی از نمایندگان برجسته دمکرات ها در این کمیته پیشنهاد و تصویب شد.

باب کورکر در این باره گفت:« این قانون که با رای اکثریت اعضای کمیته روابط خارجی کنگره به تصویب رسید، هدف آن حمایت از قانون تحریم های مصوبه این مجلس است».

وی افزود:« این لایحه به کنگره صلاحیت رفع یا ابقای تحریم ها در صورت دستیابی به هرگونه توافق هسته ای با ایران را می دهد».

کنگره آمریکا تصمیم داشت، تحریم ها را مجددا علیه ایران تصویب کند اما با پیشنهاد برخی از اعضا، تصمیم گیری در این زمینه به بعد از پایان مهلت مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای 5+1 ، در 24 مارس، موکول شد.

این در حالی است که واشینگتن روز جمعه آنچه را که «اصول اساسی» برای دستیابی به یک موافقتنامه با رژیم ایران به منظور محدود کردن برنامه هسته ای این رژیم نامید، ارائه کرد.

آمریکا این اصول را در آستانه دور جدید مذاکرات با ایران که قرار است هفته آینده آغاز شود، ارائه کرد».

به گزارش العربیه به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک مقام بلندپایه آمریکایی گفته است که واشنگتن همچنان بر رسیدن به توافق خوب، تاکید دارد. به همین دلیل با تمدید مراحل بیشتری از مذاکرات موافقت کرده است.

این مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود افزود: «ما تنها موافقتنامه ای را خواهیم پذیرفت که راه های مختلف دستیابی به ماده «پلوتونیوم» که ایران برای ساخت سلاح هسته ای به آن نیاز دارد، قطع کند».

این مقام آمریکایی بدون اشاره به جزئیات، به مسائل کلی موافقتنامه ای که مد نظر واشنگتن است اشاره کرد و افزود:«ایران نباید اجازه یابد در نیروگاه در حال ساخت اراک، «پلوتونیوم» تسلیحاتی تولید کند. همچنین نباید تاسیسات هسته ای زیرزمینی فردو را برای غنی سازی اورانیوم به کار گیرد.

هرگونه موافقتنامه ای باید تضمین کند که جمهوری اسلامی ایران تلاش خود را برای دستیابی به ماده «پلوتونیوم» کافی به منظور ساخت بمب هسته ای، متوقف کند.

همچنین تهران باید با بازرسی های سرزده از تاسیسات هسته ای، معادن و کارخانجات تولید اورانیوم و همچنین سایت های مشکوک خود موافقت کند.

آمریکا به دنبال موافقتنامه ای با ایران است که براساس آن کاهش تحریم های بین المللی علیه تهران به طور تدریجی و طی یک دوره زمانی صورت گیرد.