.
.
.

اجلاس سران سعودی-مصر، سعودی-ترکیه در 48 ساعت آینده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع خبری پادشاهی عربی سعودی روز شنبه 28-2-2015 از میزبانی ریاض برای برگزاری دو اجلاس متوالی طی 48 ساعت آینده خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی «واس» اولین اجلاس روز یکشنبه میان رهبران سعودی و مصر در ریاض برگزار می شود و پس از آن روز دوشنبه پایتخت سعودی شاهد برگزاری دومین اجلاس میان رهبران سعودی و ترکیه خواهد بود.

به گزارش این منابع، عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر، روز یکشنبه فردا برای دیدار با ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود پادشاه سعودی وارد ریاض خواهد شد.

رئیس جمهوری مصر در این سفر قرار است در باره بحران یمن، روابط دو جانبه سعودی و مصر و همچنین مبارزه با تروریسم با خادم حرمین گفت و گو کند .

علاء یوسف سفیر مصر در سعودی و سخنگوی سیسی با تایید این خبر گفت:«این اولین سفر رئیس جمهوری مصر به کشور سعودی پس از آغاز پادشاهی ملک سلمان بن عبدالعزیز است».

وی افزود:« هدف اصلی از این سفر تقویت روابط ویژه سیاسی و اقتصادی دو کشور، اتخاذ مواضع مشترک در قبال تحولات منطقه ای و بین المللی، و نیز بحث و گفت وگو در باره چالش هایی است که منطقه خاورمیانه در شرایط کنونی با آن‌ها روبروست».

یوسف علاء اظهار داشت:« اوضاع بحرانی یمن و اتخاذ تدابیر امنیتی میان دو کشور به هدف برقراری ثبات و حفظ امنیت خلیج و دریای سرخ از محورهای مهم گفت وگوی سیسی با ملک سلمان خواهد بود».

دیدار اردوغان از پادشاهی سعودی

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه امروز شنبه 28 فوریه سفر رسمی خود به پادشاهی عربی سعودی را آغاز می کند.

به گزارش خبرگزاری «واس» قرار است، رئیس جمهوری ترکیه ضمن دیدار خود از پادشاهی عربی سعودی، مناسک حج عمره را به جای آورده، مسجد نبوی شریف را زیارت کند.

وی سپس روز دوشنبه برای دیدار و گفت وگو با ملک سلمان بن عبدالعزیز از مکه به ریاض خواهد رفت.

بر اساس این گزارش در این ملاقات روابط دو جانبه، راه تقویت آن در زمینه های مختلف منطقه ای و بین المللی مورد علاقه دو کشور، بحث و بررسی می شود.

تحلیلگران سیاسی بر این باورند که سفر همزمان عبدالفتاح سیسی رئیس جمهوری مصر و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به پادشاهی عربی سعودی احتمالا پیام مهمی را برای منطقه آشوب زده خاورمیانه در بر دارد.

برخی گمانه زنی ها از تلاش پادشاهی سعودی برای بهبود روابط ترکیه و مصر به ویژه در رابطه با مسائل منطقه ای خبر داده اند.